| Raul2802 a întrebat:

Vazusem acum la stiri ca in Romania nu exista ambulante si pacientii asteapta foarte mult pana ajunge cineva la ei.Ar fi vreo sansa daca cineva si-ar deschide o firma si ar cumpara ambulante tip C(terapie intensiva, masinile care pleaca in misiunile cele mai grave) si angaja medici specializati care pe urma sa lucreze pentru Casa Nationala Asigurari de Sanatate sau Smurd? Si ca in orice afacere, care ar fi pretul pe care il ofera statul?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ei nu au bani sa plateasca si sa intretina ambulantele pe care le au acum. Crezi ca ar putea intretine o firma privata?

| Roxin a răspuns:

Daca statul nu ofera banii necesari spitalelor, de ce ar oferi cuiva care isi face o firma pentru asa ceva. Practic, profitul firmei ar veni tot de la stat. Deci...

| Raul2802 explică:

Bani sunt, insa se pierd pe niste cheltuieli inexistente, care pe urma ajung in buzunarele smecherasilor...
Spre exemplu, Puls din cate stiu a avut o cifra de afaceri de peste 6.000.000 de lei.Lor de ce nu le este permis sa intervina la urgentele majore?