| Furnicuta000 a întrebat:

Voi aveti cardul/aplicatia Revolut? Credeti ca este sigur?

18 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Am o prietena care foloseste aplicatia aceasta si a zis ca e buna.
Apare si la recomandate pe Facebook. Poti cauta recenzii, sigur gasesti.

| Daniel323 a răspuns:

Am revolut, e totul ok.
Daca sunteti prea inapoiati ca sa intelegi cum functioneaza, cashul e o optiune ok pentru voi.

| Skarr a răspuns:

Dubios este ca te pune sa faci poza la buletin, permis sau pasaport etc. Si dupa ce bagi banii prima data te pune sa faci aceste lucruri :/ nu inainte. Am avut cateva probleme cu pozele pentru ca nu recunostea dar in cele din urma am reusit. Acum nu stiu ce sa zic de chestia cu 50 lei gratis pentru ca inca nu mi-a venit cardul... Mi s-a spus ca vine in 3 zile dar pe aplicatie scrie ca vine abia pe 28 august. Am platit cu cardul virtual totusi si a mers fara probleme.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Skarr):

Nu este absolut deloc dubios sa te puna sa faci lucrurile astea. Daca esti vreun conspirationist d-ala paralel cu realitatea, stai departe de tehnologie.
In toate locurile cu implicatii legale te va pune sa faci poza la un document, eventual si o poza cu tine tinand documentul respectiv, ca sa se asigure ca esti adult, ca esti persoana care declari ca esti, etc.

| Skarr a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ideea era ca te pune sa o faci dupa ce pui banii. Nu ca te pune sa o faci

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Skarr):

Cu o logica de bun simt se ajunge la cea mai plauzibila explicatie:
Daca intai iti trimiti documentele lor, poate dupa vrei sa renunti la ideea de a-ti face card, ca zici ca n-ai bagat niciun ban, doar ai trimis niste poze. Ei mentin informatiile cu pozele tale in baza lor de date in speranta ca iti vei face un cont, deci pierd spatiu care-i vital cand ai milioane de useri.
Astfel ca, daca intai dai 50 de lei, va fi mai greu pentru tine sa te razgandesti.

| Furnicuta000 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu tocmai m-am inscris si nu am primit 50 lei. Mi-au dat un mail cu un link pentru a comanda cardul dar nu se deschide. Am citit undeva ca trebuie sa ai 50 lei in cont pentru a comanda cardul...

| Furnicuta000 explică (pentru Skarr):

50 lei primesti cand iti vine cardul?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu nu am card, o cunostinta are.
Atunci cand mi-a zis de el, mi-a explicat ca daca ii accesez link-ul nu o sa ma coste nimic cardul, altfel m-ar fi costat 50 de lei.
Nu m-a tentat deoarece nu fac prea des plati cu cardul.
Asa ca, cel mai probabil trebuie sa achiti cardul, iar de venit, iti vine in cam 3 saptamani.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Skarr):

Normal ca te pune. Cand iti deschizi un cont in RO nu-ti fac aia automat scan la buletin? E acelasi lucru, cardul este "arondat" unei persoane si trebuie sa se stie cine este acea persoana in caz de furt, fraude etc... sa faci dovada ca este al tau si sa fii prins daca faci vreo tampenie...

| Skarr a răspuns (pentru Furnicuta000):

Se pare ca I am primit deja. Trebuie sa faci o plata cu cardul virtual/fizic. Eu am cumparat ceva de 1 euro si au intrat ieri. A durat o zi sa intre

| Ionut231312 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti este destul de dubios, de ce ti-ar da 50 de lei moca daca tu cheltui 10 de exemplu(trebuie sa cheltui bani, nu scrie cat)... in schimb, parca-ti mai ofera putina siguranta cand vezi ca te pune sa-ti faci poza la buletin/permis pentru a demonstra ca esti tu...momentan nu am auzit pe cineva sa se planga de aceasta aplicatie.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

E ok. Poti sa faci plati in orice valuta instant. La un curs valutar mai bun decat la cardurile clasice unde te jupesc bancile.
Mai nasol e cu retragerea de numerar unde e plafonul mic.

| DiXy452 a răspuns:

Nu am auzit de ea,dar acum am dat un search pe Google.
Iar eu personal,as zice nu. Nu as avea incredere in asa ceva.
Pentru transfer, statistici etc. prefer sa folosesc aplicatiile bancii respective, si daca necesita sa bat un drum pana la banca asa sa fie. Prefer sa ma culc linistit stiind ca nu mi-am bagat date personale in alte aplicatii. Aplicatia o fi mare si populara, dar eu sunt sceptic. Acum, sunt aplicatii noi care par sa iti faca si imposibilul posibil si eu nu as pica pe asa ceva. Sper ca te-a ajutat cu ceva. Funda?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DiXy452):

Mai degraba l-ai bagat in sperieti cu toate fricile tale nejustificate, decat sa il fi ajutat.

| DiXy452 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Oh,ma scuzi.Mi-am sput punctul de vedere, sperand sa ia putina informatie ajutand-ul la problema lui, cum si tu la randul tau ti-ai dat opinia in legatura cu implicatiile legale, este treaba lui cum si in ce fel le ia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DiXy452):

Bun, dar aveai acolo frici nejustificate, legate de o asa-zisa minciuna, cum ca ai primi 50 de lei. Ceea ce fac ei acolo se cheama marketing.
Ei nu pierd bani dandu-ti 50 de lei. Compania face profit cand scoti bani (0.2% in Europa, 3% oriunde altundeva, din cate vad pe site-ul lor), cand administrezi taxe pentru monede exotice, etc.
Odata facut cardul, el nu dispare, deci e aproape sigur ca, pe viitor, sa il mai folosesti, astfel ca o sa iasa in castig.
Banii pe care utilizatorii ii primesc sunt doar un bonus, n-o sa vina aproape nimeni sa isi faca card numai pentru 50 de lei, caci, sa fim seriosi, 50 de lei nu inseamna mare lucru.

Acest bonus de inceput e intalnit in foarte multe alte companii: de la cele de jocuri - copiii sunt mult mai usor de storsi de bani, vazandu-se cu un item premium -, la cele de pariuri sportive care si ele iti dau 50-100 de lei gratis, la banci, si altele.

| Martinionut12345 a răspuns:

Totul e foarte sigur. In plus, acum au o oferta prin care atat eu, cat si tu putem castiga 50 de lei daca iti faci cont de pe link-ul meu.

https://revolut.com/referral/alinqki95! G10D21