| Girly97 a întrebat:

Voi cum comunicati cu angajatorii care nu sunt romani?
Am aflat ca patronul firmei este turc si desi nu prea vorbeste bine limba romana din spusele colegilor mei se descurca mai bine in a intelege ce vorbim.
As dori sa ii cer sa imi acorde zile libere cu ocazia Pastelui catolic dar nu stiu daca imi va intelegere cererea.
Voi cum comunicati?

4 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Într o limbă de uz internațional.

Engleză nu știe patronul tău?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic si indubitabil... in engleza.

Bula
| Bula a răspuns:

Pastile si rusaliile sunt sarbatori legale, ca urmare se acorda obligatoriu.
Fiecaruia i se acorda cand se tine conform religiei proprii, iar ceior care nu au alta optiune li se acorda pe timpul pastelui religiei ortodoxe (fiind religia majoritara in tara).

In multe locuri, unde sunt multi angajati e religii ca ceea ortodoxa, muncitorii sarbatoresc de ambele ocazii. happy

| TheGentleman a răspuns:

Cum ți-au recomandat utilizatorii precedenți, în engleză

Referitor la problema ta, există un proiect de lege prin care se poate acorda zile libere de Paștile Catolice la cerere. Dacă va fi adoptat, atunci patronul tău este obligat să ți le acorde, tu trebuind să depui o cerere scrisă în acest sens la Resurse Umane