| anonim_4396 a întrebat:

Voi in ce investiti in prezent?
Dar in trecut, in ce ati investit?

(daca nu stiti ce este aia investitie, va rog eu nu comentati. Nu sunt interesat de cheltuielile sau de achizitiile voastre. Multumesc).

36 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In casa.
In trecut, in garaj si scule. Si masini.

| Nemessys a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce randament ai scos din asta? Sunt curios cum ai facut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nemessys):

Inca nu mi-am amortizat investitia, daca la asta te referi.
Abia m-am oprit din bagat bani, de acum exploatez tot ce am adunat.

| Catrice a răspuns:

Am investit pe termen lung într-un ventilatorhee hee

| LoveSleep a răspuns:

Te sfatuiesc sa te lasi de crypto daca esti dispus sa asculti ce iti zice un tip de pe TPU, cu atat mai mult daca te sfătuiește sa bagi in shiba, ca face 10x, 100x.

| Frank51 a răspuns:

Deocamdată în mine.

Am încercat cripto, alte bișnițe, dar e pierdere de vreme, nu este eficient. Pentru mine personal cea mai buna metodă de făcut bani rămâne locul de muncă tipic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Crypto e in general pe termen mediu-lung, sau scurt daca bagi pe shitcoins. Personal, am cateva domenii.com care au ajuns - cel putin conform evaluarilor - sa valoreze cateva mii bune de dolari (achizitia fiind vreo 10 dolari, plus prelungirile, sa zicem ca daca le-as vinde cu 2000 bucata ar veni un return de vreo 20X dupa cam 10 ani). La crypto ce am luat in 2019 are cam 3X randament, in crestere. Dintre cele mai recente, BAT cumparat pe 31 decembrie e deja cam 4X. A fost pe la 8X cand era BTC peste 60.000.

| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai salvat sectiunea de raspunsuri. laughing).
Si eu am inceput sa investesc in crypto. Am zis ca anul asta 15% din venitul meu lunar sa se duca in crypto, urmand ca de la anul sa dublez procentul.
As fi vrut foarte mult sa cumpar BTC cand era la 25K... dar nu aveam bani crying( Si cand am vazut ca a urcat la 40K, m-am ofticat maxim.
Am ratat multe oportunitati din cauza lipsei de bani sau a cunostintelor, dar o sa mai urmeze in viitor.

Urmeaza sa bag tare in ETH si egld, tu? Si BTC, doar cand o sa mai scada.

| Nemessys a răspuns (pentru Frank51):

Inainte de a investi in crypto, ai investit in cunostintele tale legate de crypto?

| Frank51 a răspuns (pentru Nemessys):

Desigur, dar piața este prea volatilă pentru cei mici, cel puțin pe termen scurt. Cei care au capital mare pe termen lung au profit mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Da-l naibii pe BTC momentan, desi s-ar putea sa nu mai scada in mod deosebit prea curand. Se anticipeaza un 100k pana la sfirsitul anului. Acum daca vrei sa te bagi in ceva, arunca un ochi si la Shiba INU. A, da, si BAT are potential mare de crestere. P.S. Pe termen lung nu as sfatui pe nimeni sa bage consistent in crypto, sau daca o faci, du-te pe cit mai multe altcoins. A, da, si BNB o sa ajunga spre 1000 pana la sfirsitul anului. Daca luai cand era sub 300... acum deja e pe la 420.

| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu. Nu-i moment bun pentru BTC, dar sunt cu ochii pe el din cand in cand. 100k pana la sfarsitul anului? Imposibil daca nu pompeaza mass media stiri care sa-i creasca pretul. Poate 100k in cativa ani.
Shiba? Eu am tot auzit ca e un *** coin... ce stii despre shiba? Nu prea m-as baga in asa ceva.
Nici de BNB nu stiu ce sa zic. 1000 poate anul viitor. laughing

Arunca si tu un ochi pe :
DGB
AMP
BTT
HOT
VET.
Astea sunt pe termen lung.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Shiba pe termen mediu (maxim 3) ani are potential lejer de 10X, posibil si 100 sau peste fara probleme. BNB are in spate Binance, care o duce bine si pe masura ce creste volumul tranzactiilor la nivel global, bubuie exponential. Pontul cu Shiba il am de la un coleg din liceu care e infipt bine de tot in domeniu (si-a luat 5 BTC cand erau 15.000 bucata, lol), lucreaza sa lanseze un token si dezvolta o retea de hub-uri IT in care va distribui la inceput (e deja pe felie in vreo 12 tari). Initial mi-a zis ca si-a luat Shiba de vreo 500 de dolari. Cind am vorbit cu el vreo luna mai tirziu, isi luase de vreo 6000 EUR si a zis ca gata, ca prea a luat-o pe aratura cu astia.
La cele pe termen lung, ne intereseaza in primul rind sa aiba un produs/serviciu in spate cu potential de crestere. BAT deja confirma. Mai sunt multe legate de privacy, si alea sunt de urmarit.

| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mira-m-as sa ajunga shiba la juma de dolar. laughing
Ok, o sa iau in considerare.
O sa cumpar si BNB si BAT. Mersi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Legat de BAT, vezi ca poate fi si minat foarte usor. Instaleaza browserul Brave pe PC/laptop/telefon, ENJOY! P.S. Are un adblocker integrat care face toti banii. Desigur ca e moca. happy

| SilentRain a răspuns:

Urmează să investesc în aur, in trecut nu am făcut nici o investiție

| Dismally a răspuns:

In obiecte de colectie am investit, am tranzactionat cativa ani astfel de obiecte.

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Si ai scos un profit frumos?

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Am scos, profitul maxim a fost de 600% happy

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Felicitari! happy

| Lukasssz a răspuns:

Eu as fi investit in bitcoin cand era 5 dolari...dar na, timpul nu il mai poti da inapoi.

| Zuzu1991 a răspuns:

"daca nu stiti ce este aia investitie, va rog eu nu comentati"
daca TU nu stii ce e aia investitie, de ce pui intrebari DE RAHAT
investitia e in bani, timp, munca, concentrare, etc.
NU NUMAI monetara

dar, daca e vorba numai de bani, acum vreo saptamana mi-am bagat toate economiile intr-un aer condimentat... prefer sa mananc paine goala cu apa decat sa nu pot sa dorm de canicula

| Nemessys a răspuns (pentru Zuzu1991):

INVESTÍȚIE, investiții, s. f. 1. Plasare de capitaluri în întreprinderi industriale, agricole, comerciale etc., cu scopul obținerii de profituri; (concr.) capitalul plasat. 2. Alocare (de către stat) a unei sume și a altor mijloace materiale pentru crearea de noi fonduri fixe, pentru lărgirea, reutilarea și modernizarea celor existente; (concr.) suma alocată, fondurile alocate. [Var.: investițiúne s. f.] – Din germ. Investion, rus. investițiia.

Se pare ca nici tu nu stii si nu ai facut vreodata una. E ok, mersi de raspuns.

| Mirel4412 a răspuns:

Am investit intr-un magazin alimentar si intr-o gradina de legume

| Nemessys a răspuns (pentru Mirel4412):

Si merge treaba cu magazinul? Este in oras sau intr-un sat?

| Mirel4412 a răspuns (pentru Nemessys):

Intr-un sat pe principala. Intr-o zi pot scoate profit 1500 lei intr o zi pot scoate 250 lei

| UserRo10 a răspuns:

Am investit de curand in aur si acum ceva timp in euro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In diferite instrumente financiare,
pe bursa in obligatiuni corporative, titluri de stat, actiuni, etf-uri, structurate,
mai rar in trecut si pe platforme p2p sau crypto.

plus investitia zilnica in educatia mea.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

In prezent pur și simplu doar muncesc asta este tot ce fac nu am alt scop nici nu vreau sa am altul munca este singurul scop al meu și leac era sa uit și sawurma cu usturoi fără Pepsi rece

In trecut am muncit și am crezută in familia mai mult ca in orice am zis ca daca fac ce trebuie o sa fim uniți de fapt asta a fost doar ce credeam eu bani ia adus într-un stadiu Pe care îi multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt așa și ca am ascultat de mine așa ratat cu sunt eu măcar nu sunt obsedata de bani ma multumesc cu ce am nu vreau sa am mai mult decată mise oferă nu am ce face cu mai mult urăsc bani cu toată fința

| Nemessys a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Cred ca trebuia sa trec in intrebare ca vreau si raspunsuri scrise corect gramatical si de la oameni care nu au suferit traume in trecut; traume care-i bantuie si in prezent.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Nemessys):

Nu am traume așa sunt eu

Corect ai dreptate in legătura cu gramatica

| Nemessys a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Omul care are traume nu-si da seama ca are traume.

| Silwian a răspuns:

Eude fel investesc mult in prosti! Si naivi Care vor sa se inboateasca peste noapte! In creduli! In oameni fara multa carte. si experienta de viata!

| intrebcenustiu a răspuns:

Mi-am cumparat un porc cu 5 milioane si l-am dat cu 4 jumate

| Nemessys a răspuns (pentru intrebcenustiu):

Cred ca porcul ala este facut din aur daca a costat 5 milioane. De RON sau de euro?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru intrebcenustiu):

Asta e bună ))))