| Florin_George_1994 a întrebat:

Vreau ca in urmatoarea perioada sa imi deschid o casa de pariuri pe baza contractului de franciza. Am nevoie de cineva care are mai multe cunostinte in domeniu! Nu detin suma necesara pentru deschiderea firmei (5000-10000 euro), insa am inteles de la cineva ca imi pot deschide o firma facand credit bancar sau linie de credit pe statut de persoana juridica si sa pun garantie firma care o voi deschide. Se poate face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Weyland a răspuns:

Pentru un credit bancar destinat unei afaceri, trebuie să-ţi faci un plan de afaceri solid.

Trebuie să convingi banca că banii pe care ţi-i vor da se vor întoarce (doar este o investiţie) într-un timp decent.

Pentru contractul de franciză trebuie de asemenea să prezinţi un plan de afaceri în care trebuie să faci o analiză la sânge a zonei în care vei deschide această casă de pariuri, care este publicul ţintă, ce program vei avea pentru a îţi menţine un statut legal dar totuşi să scoţi un profit bunicel, şi aşa mai departe.

Îţi propun să te consulţi cu un avocat sau cu un consultant bancar. Aceştia îţi pot desluşi toate îţele sistemului bancar şi al celui de afaceri.

Succes.

| Florin_George_1994 explică (pentru Weyland):

Multumesc frumos! Nu am experienta in afaceri, insa acum am terminat liceul si mi-a dat o persoana de aproximativ 30 ani aceasta idee de afacere. Nu mi-a spus "casa de pariuri", insa mi-a spus ca pot face acest lucru. De avocat nu mi-a spus nimic, dar mi-a spus ca va trebui un plan de afaceri solid cu care sa pot dovedi ca afacerea va merge bine. Oricum, un om nu deschide o afacere sa iasa pe pierdere. Ar fi chiar culmea. laughing

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nici o sansa. Cum sa pui garantie un lucru pe care nu il ai?