| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o idee de afacere. Buget : 185.000 dolari.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O idee buna merita multiplul acestei sume.
Deci, in ce raport vrei sa te sociezi?
Scrie-mi in pm.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu vreau sa ma asociez cu nimeni. Am "colaborat" cu cineva din America si am obtinut acest "comision" de aproape 190.000 de dolari. Ma gandeam ce sa fac cu ei : sa ii donez la hospice; sa imi cumpar o vila; sa imi cumpar masina; sa ii pastrez ca sa iau dobanda; sa ii cheltui ca prostul; sau sa investesc intr-o afacere care sa ma ajute sa ii inmultesc...

Vreau ceva care sa si tina si sa aduca profit, nu in doua luni sa declar faliment. Si nu vreau sa fiu tepuit. De aceea vreau sa merg pe cont propriu.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce crezi?
Cineva iti va da gratis idei profitabile de afaceri, iar tu sa castigi?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

A,bati apropoul ca vrei si tu un procent ceva... Nu stiu de ce p""" se mai numeste TPU.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa, cum si tu ti-ai facut bani din comision, si eu sau altcineva poate avea acelasi pretentie.
Insa este o MARE diferenta: este una sa intermediezi niste afaceri si sa primesti comision (procentaj) din vanzarile aduse de tine, si este complet altceva cand cineva primeste banii pentru ideile lui! In acest ultim caz, IDEA valoreaza mult, e ca si dreptul de autor (ca la inventii sau inovatii), intrucat fara acea idee afacerea respectiva nici n-ar exista.

| Laura a răspuns:

Servicii, dacă ţi se învârt rotiţele.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

O fabrică de mezeluri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu in monopoly si nici in jocuri virtuale... Vreau sa stiu ce afacere poti dezvolta in Romania cu aceasta suma.

| AlexDFY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar afacere, dar inchirierea a catorva apartamente poate e mai bine si usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune-i pe toti pe o cota de 5.

| NAT0 a răspuns:

Poți cumpăra mașini/apartamente și apoi să le închiriezi.

| 123456FOREVER a răspuns:

De ce nu investești o parte din in ceva ce crezia ca-ți va aduce profit și după ce îți aduni mai mulți bani, faci o afacere mai mare

| MuchMore a răspuns:

O afacere cu pawlonia eu zic ca si-ar merita banii, asta implica sa cumperi un teren de cateva hectare si cam in 4-5 ani scoti un profit destul de frumusel

| FotbalLife a răspuns (pentru MuchMore):

Exact asta am vrut sa scriu si eu laughing) Ar fi o afacere foarte buna.

| UnUtilizator92 a răspuns:

Ai putea inchiria utilaje de facut peleti.
E o categorie foarte foarte buna + ca ajuti mediul... eventual poti primii si niste bani de la guvern.
Se cauta. Eu cel putin am centrala pe peleti si caut in continuu ceva ieftin dar cu randament bun.

Documenteaza-te si vei afla ca e o industrie in plina dezvolare cel putin in Romania ca in Europa. s-au si saturat.

Ori in agricultura. Poti cultiva cereale, poti lua pamant in arenda, poti cultiva floarea soarelui, canepa, diverse.

Avem pamant roditor deci ar merge incercat doar ca... e cam greu cu vandutul...

Hm. na. nu stiu. eu aici m-as baga daca as avea suma respectiva.