| Cristina505 a întrebat:

Vreau sa cumpar ceva de pe internet si trebuie sa platesc prin transfer de cont bancar.Ca sa fac acest lucru trebuie neaparat sa merg la banca? Sau se poate face si in alt mod? Daca merg la banca, ce trebuie sa spun la ghiseu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista transfer DE cont bancar, ci transfer PRIN cont bancar. Da, este obligatoriu sa mergi la banca si sa platesti prin contul curent(daca ai) in valuta in care vrei sa faci plata (lei, euro, dolari etc). Daca nu ai cont curent se poate plati depunand suma respectiva in contul beneficiarului, printr-o foaie de varsamant. Este mai ieftin daca faci operatia la o unitate bancara apartinand de banca la care are contul beneficiarul. Vezi daca se poate plati si in alt mod(mandat postal ori card), acestea sunt mai simple si mai ieftine. Numai bine!

3 răspunsuri:
| andreea3216 a răspuns:

Daca vrei sa faci transferul de la banca le explici la casierie sau primului ofiter de credit intalnit ce vrei sa faci si o sa rezolve totul foarte usor.Mai exista si varianta in care daca ai un cont sau un card te duci la banca si iti activezi serviciul de e-banking, asa vei putea face tranzactii bancare de oriunde in lume, doar sa ai internet la dispozitie.

| Riot a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa mergi la banca sa iti activezi contul bancar pe internet (e-banking), astfel vei putea face mai usor multe tranzactii, iti poti administra banii fara sa fii nevoit sa mai mergi la banca si pentru siguranta banilor tai sa iti faci si "prepaidi card" (cartela pentru cumparaturi).

| Tiberius a răspuns:

Iti faci un card la o banca si apoi o sa poti face oricand cumparaturi de pe internet.