| lifeistough a întrebat:

Vreau sa depun in fiecare luna 500 Ron timp de zece ani cu o dobanda de 10%; intrebarea mea e cati bani voi avea in total dupa 10 ani?

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Problema de finante, astia bat campii. Formula nu stiu cum sa ti-o scriu... ia, uite-o aci, e aia incadrata in dreptunghi : http://www.getobjects.com/Components/Finance/TVM/fva.html

Ai formula aia din linkul cu raspunsul meu anterior : FVoa = rezultatul pe care-l cauti, PMT = 500, i = 0, 1 ( dobanda ) : 12 ( luni ) = 0, 0083., n = 120 ( 12 luni x 10 ani ). Trebuie sa-ti dea 102188 RON. Bafta.

9 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

Depinde de dobanda practicata de banca si mai depinde daca banca nu o sa dea faliment laughing)

| Brotacelu a răspuns:

Mg... ma duc la 10 banci ca sa fiu sigur ca nu ii pun la banca gresita? [care ar putea da faliment]
Fii serios!
Trebui sa risti si sa pui la o banca tot, nu trebui sa te iei dupa dobanzi ci dupa siguranta banilor, bancile mici au dobanzi mari pentru a atrage clientii, in schimb au o siguranta scazuta.

PS: si mai lasa stupidu ala!

| marius0766545433 a răspuns:

Iti spun sincer ca oricat crezi ca ar fi, tot o singura paine poti sa-ti iei de acei bani. Apropo, cine crezi ca iti da sau iti garanteaza 10% timp de 10 ani?

| mirella_4348 a răspuns:

Daca investesti intr-un fond de investitie, poti avea si acoperire in caz de deces, invaliditate si spitalizare. plus suma garantata la expirare.Iti pot da toate informatiile necesare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

500x12x10 + 10% = 66. 000 ron
Dupa calculul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superbani / iti mai faci si blog dar nu sti nimic despre cum se string banii. Halal!
Dobinda poate fi mult mai mare, sumele depuse pot fi integral garantate, si daca sti cum " sa te joci " cu banii poti obtine un randament maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brotacelu / daca sti sa imparti banii la diferite banci si in limita sumei garantate, nu ai probleme, deci acest risc nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brotacelu / da, daca vrei sa fi acoperit si sa nu risti te duci si la 20 de banci.
Stupid dau numai cind este evident un raspuns gresit.

| alisalisa a răspuns:

Asta suna a problema de matematica...