| Andrei0759 a întrebat:

Vreau sa fac o afacere cu iepuri, pot avea anumiți iepuri si sa ii vand fara acte?(daca e așa câți iepuri pot avea?)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si unde-i vinzi?
ca la tine in curte nu-ti intra toata piata ca sa cumpere...iar daca ai iesit cu ei din curte, esti prins imediat de Garda financiara cu vanzarea ilegala.

| Andrei0759 explică (pentru Violleta2022):

Am vrut sa aflu, ca am vazut un mesaj din 2014 care ai voie anumit număr de iepuri si e legal sa ii vinzi, etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei0759):

Fara autorizatie de vanzare, nu poti sa vinzi nimic.
Dar ai nevoie si de autorizartie de crestere a iepurilor, conditii clare si sanatoase....si apoi nu ii poti vinde fara autorizatie, ca vine Politia acasa la tine si te amendeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Sa ii vinzi pentru mancare, blana sau animale de companie? Pentru mancare si blana nu ma pricep dar cred ca trebuie sa ai avize, etc.
Am avut iepuri ca animale de companie si nu recomand... in primul rand trebuie sa cauti rasele care se preteaza ca animale de companie - Holland lop, mini rex, mini lop, lionhead, etc. Sunt extrem de sensibili -la temperature, la mancare, la alti iepuri, la zgomote si la stres. Fac staza gastrica si ai cam 12 ore sa ii duci la veterinar pentru hidratare parenteral si apoi hraniti cu seringa la fiecare 2 ore ( ai mei au avut noroc si s-au facut bine). Nu poti pune 2 iepuri la un loc in speranta ca o sa se inteleaga, trebuie sa o faci gradual, timp de o saptamana, 2 sau chiar 3, unii nu se impaca niciodata bine. Musca destul de tare daca nu sunt obisnuiti cu tine si trebuie manevrati foarte delicat. O sa ai de curatat dupa ei mereu. Sincer, sunt 1001 de metode sa faci bani, iepurii nu sunt cea mai buna.

| UserRo10 a răspuns:

Ai nevoie doar de o plangere din partea vecinilor si te trezesti cu protectia animalelor la ancheta sau dsp.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Anumiti iepuri. Adica anumite rase? Pentru asta e nevoie de acte. Chiar si pentru un singur exemplar.

| CatalizatoareOradea a răspuns:

Sincer fiind cu tine am avut si eu odata 2 iepuri de vanzare dar mi s-a facut foame ca am jucat la jocuri si de atunci nu-i mai am nu stiu cine i-a pus pe foc