| quitevicious a întrebat:

Vreau sa fac o afaceri si am o intrebare...Cate oua face o prepelita intr-o zi?

7 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Un ou pe zi, ca orice pasare. Afacera cu prepelite e rentabila pentru ca face un ou in fiecare zi. Daca te gandesti sa cresti prepelite si nu stii nici macar cate oua fac, vai de capu, pasarelelor alea.

| mariazet45 a răspuns:

Ar trebui sa ai piata de desfacere si din pacate in Romania nu prea exista asa ceva. Cred ca ar merge mai bine sa cresti chincila, am auzit ca profitu este mai mare si si exista si piata de desfacere in strainatate chiar. Eu cresc prepelite doar pentru consum propriu, am incercat su eu sa faca din acest hoby o afacere dar nu a mers. Mai vand din cand in cand cate un tratament de oua de prepelita dar cu banii care ii iau nu pot decat sa le asigur mancarea pe 2 luni. Daca te hotarasti totusi sa faci aceasta afacere poti sa ti dau ceva relatii in legatura cu cresterea loe, ca am vazut ca esti varza in domeniu.

daniela
| daniela a răspuns:

Un ou pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall.si eu ma ocup de prepelite, dar daca le asiguri hrana, igiena si caldura iti oua si de doua ori pe zi dar trebuie sa respecti orele de repauz 6ore lumina 6 intuneric si tot asa 24 ore si apa permanent curata si proaspata.

| kris a răspuns:

O prepelita poate face si 4 oua pe zi dar cu o singura conditie sa le ameninti cu pistolul si sa le spui ca e criza si vrei sa faci bani pe spinarea bietei prepelite si sa ii dai foarte putina mancare daca se poate chiar de loc si cand se obijnuesc fara mancare le treci in cartea recordurilor si castigi mai multi bani decat cu acele oua minuscule

| Gigi_Barjovanu_1975 a răspuns (pentru kris):

Kris...esti bestial