| Pustanul57292 a întrebat:

Vreau sa imi iau un telefon la abonament in Uk si de la vara sa nu il mai platesc, consecinte?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti pus pe lista "rai platnicilor din UK" si nu mai poti lua niciodata alt imprumut ancar sau credit, nicaieri.
Apoi, contactul este pasat la companiile de ercuperari debite care te urmaresc sa-ti ia banii si la un moment dat, te executa judecatoreste, luandu-ti banii din cont.
UK-ul si occidentul au aceste reguli demult implementate, acum se aliniaza si Romania la regulile astea, ca sa nu mai piarda firmele bani si sa-i execute pe rai platnici, fortandu-i sa plateasca atata datoriile cat si cheltuielie de judecata, plus penalizarile aferente.
Daca vrei sa-ti bati cuie in bocanci, nu mai platii, sa vezi ce bine o sa-ti fie, taman cand te astepti mai putin!

| Pustanul57292 explică (pentru Violleta2022):

Cunisc persoane care au facut imprumuturi, si telefoane scoase, de mai bine de 3 ani, si nu li s au intamplat nimic...stiu ca dupa 3 ani se sterg datoriile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pustanul57292):

Poate vrei sa spui dupa 5 sau 7 ani.
In strainatate ramai pe listele lor de rai platinici si nu mai iei alt imprumut, pana nu-ti achiti datoriile.
Chiar eu am pus pe lista cativa rai platnici si unul m-a cautat dupa 4 ani ( altul dupa 1 an) m-au cautat sa-mi plateasca, fiindca voiau sa faca un imprumut si nici o banca sau firma de finainte nu le dadeau, fiindca erau intai verificati pe acele liste si nu erau credibili, deci nu aveau cum sa primeasca credit.
Mi-au promis ca platesc, dar pana nu mi-au intrat banii in contul companiei nu i-am crezut, asa ca, am asteptat cateva zile sa-mi intre banii in banca si apoi am intrat in sistem, si le-am sters datoriile.
Au platit cu varf si indesat, ca mureau sa ia credit atunci, pe loc... si nu l-au putut lua, din cauza smecheriei cu care ne-au tepuit cu ani in urma.
Daca tu crezi ca merita sa-ti faci un asemenea renume si sa nu mai calci vreodata in UK, pentru cateva sute de euro, fa-o.
Acum am inteles ca depinzand de suma neachitata, te urmaresc international si iti pun interdictie la intrarea in tara respectiva.

| Pustanul57292 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu nu mai vreau sa ma intorc aici in UK, nu vreau sa fac imprumututi in banci, doar un telefon sa imi iau ca am ramas fara, si vreau sa stiu daca ma afecteaza in Romania, nu in alte tari straine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pustanul57292):

Posibil sa te afecteze, daca valoarea depaseste 1000 euro.

| anonimg a răspuns:

Dacă s-ar șterge datoriile după 3ani, atunci la fiecare 3 ani mi-aș lua cel mai tare telefon moca.
Acolo nu există popriri? Eu cred că da.
În funcție de sumă poți fi dat în urmărire internațională. Dar ca să se evite astfel de incidente, de aceea trebuie să plătești un avans înainte. Dacă eram vânzător aș bloca telefonul mobil după imei ca să nu mai poată fi folosit.

| Osneros a răspuns:

Daca planul e sa pleci din UK si sa nu te mai intorci dupa, nu cred ca vor exista multe consecinte, mai ales daca telefonul nu e foarte scump. Exista sansa sa nu te haituiasca, pentru ca nu merita.