| NickP a întrebat:

Vreau sa imi vand telefonul, si am fost contactat pe mail de o persoana, care doreste sa ii trimit produsul in Nigeria. Ne-am inteles cu pretul, si apoi a zis ca a platit prin banca lui, iar banii urmeaza sa imi fie livrati in cont dupa ce trimit coletul. Am primit in Spam o notificare de la aceasta banca : "ESSEX Bank Management" unde mi se zicea ca pot sa trimit coletul, dupa care trebuie sa le comunic lor niste informatii care le primesc si eu dupa ce trimit coletul (trebuie trimis prin EMS). Ei trebuie sa fie siguri ca eu am trimis coletul.

Este sigura treaba cu banca aceasta? Adica o sa primesc banii dupa ce trimit coletul? Sau este pacaleala? As fi recunoscator sa imi spuna cineva care se pricepe.

La un moment dat nu am mai vrut sa vorbesc cu respectivul, pentru ca se complica prea tare treaba, dar a zis ca in cazul in care nu trimit trebuie sa ma raporteze autoritatiilor.

Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Gabrielle_Marillena_1991 a răspuns:

Vorbeste prostii (de fapt minte de ingheata apele), nici o banca nu ia bani din contul clientului inainte de a face plata. Nu-ti face probleme din asta, nu patesti absolut nimic.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca este o teapa in stil nigerian. Iti poti da seama de asta din faptul ca o data spune ca a platit, apoi ca va plati dupa ce trimiti coletul. Si amenintarea cu autoritatile este un bluf. Parerea mea este sa nu-i trimiti telefonul. Numai bine!

| NickP explică (pentru Ioandelasal):

A spus ca din contul lui au fost extrasi bani, dar banca la care are el contul asta, nu ii livreaza la mine in cont doar dupa ce primeste confirmarea ca am trimis coletul.

A mai specificat ca banii nu ii poate primii inapoi, in caz ca eu ma razgandesc, si dinaia m-a amenintat cu autoritatile tongue

| Gabrielle_Marillena_1991 a răspuns (pentru NickP):

Vorbeste prostii (de fapt minte de ingheata apele), nici o banca nu ia bani din contul clientului inainte de a face plata. Nu-ti face probleme din asta, nu patesti absolut nimic.

| titisan70 a răspuns:

Mai mare fraier ca tine nu cred ca am putut sa vad in ultimii 40 ani!

| gabytza387 a răspuns:

Nu este adevarat nu te complica cu persoane de genul asta si mai ales dei afara tarii poate sa fie o retea care se ocupa cu asa ceva asa ca el incearca sa te ameninte cumva numai vb cu el si gata crezi ca n ar putea sa si cumpere acelasi telf din tara luiwinking bafta

| Gabrielle_Marillena_1991 a răspuns:

Buna,si eu vreau sa imi vand telefonul si tot o persoana din Nigeria m-a contactat, dar acum la fel ca si tine nu stiu ce sa fac!