| Angelindeed a întrebat:

Vreau sa inchiriez un apartament si in anunt scrie:
Se percepe comision de intermediere echivalentul a 50% din valoarea primei luni de chirie.

Ce inseamna asta?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică juma din chiria pe o lună o dai intermediarului

| OldSoul a răspuns:

Inseamna ca anuntul este pus de un intermediar.
Deci, cel ce are apartamentul a apelat la serviciile unui intermediar pentru a-i gasi chiriasi.
Iar intermediarul este platit cu jumate din chiria pe prima luna.
Altfel spus daca tu vei platii chirie 300€/luna, intermediarul va primi 150€ de la tine, sau de la proprietarul apartamentului pentru ca va facut "legatura".
Insa avand in vedere ca e preceput acest aspect in anunt, probabil tu va trebui sa platesti aceasta suma.

| WaterDrop a răspuns:

Agentul ce te pune in legatura cu proprietarul va primi 50 % din chiria pe prima luna. Daca chiria este 200 euro sa spunem, atunci trebuie sa`i platesti lui 100 euro pentru ca te-a pus in legatura cu proprietarul. Poti sari peste asta daca vorbesti direct cu proprietarul.