| deerhunter a întrebat:

Vreau sa-mi construiesc o ciupercarie.Am spatiu, de informatii duc lipsa, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din ce oras esti? Cauta in magazine sau la libraria unei facultati de agricultura, de acolo poate cumpara carti oricine, acolo cauti o carte despre cultura ciupercilor.
Treb sa stii ce ciuperci vrei sa cultivi, adica pleurotus sau agaricus, is 2 chestii diferite.
Pleurotus sunt ciupercile care cresc la lumina,nu ai nevoie de spatii intunecate de pivinite etc,pe cand celelente da.
Cele mai greu de cultivat is agaricus,care necesita spatii intunecate,conditii constante si materiale ce nu se procura atat de usor.
Cele mai usor de cultivat is pleurothus,ceva gen apa paie si bataie laughing suna a gluma dar chiar asa se cultiva si le cultivi la lumina,adica nu necesita spatii special amenajate.

Cel mai bun este sa mergi cum am spus,cauti carti la libraria unei facultati de agricultura,acolo gasesti sigur,si urmezi ce scrie in acea carte.
Dar daca nu ai mai facut asa ceva,daca nici nu ai studiat macar, ar fi bine sa fii ajutat de un specialist, sau cineva care a mai cultivat ciuperci.
Daca cumperi o carte, acolo spune si cum trebuie sa amenajezi un spatiu, ce conditii trebuie sa indepineasca etc, deci de la A la Z.

| danbnz a răspuns:

Cred ca duci lipsa de google!

| deerhunter explică (pentru danbnz):

Am alte 3 afaceri", sunt medic ortoped, si caut informatii de calitate de la cineva care poate e in domeniu.