| sabinn21 a întrebat:

Vreau sa-mi fac o mini ferma pentru minat insa nu stiu cu ce sa incep ce placi sa cumpar momentan imi permit sa investesc 1000 de euro imi puteti da cateva sfaturi?

1 răspuns:
| 77iwantloveyou a răspuns:

1000 de euro investiți pentru început e binișor. Având in vedere ca înainte dădeai 600 € pentru un aparat de minat, acum sunt foarte scumpe. Și îți recomand sa cumperi un aparat de minat din străinătate. Sunt mai ieftine. Dar consuma foarte mult curent electric. Trebuie sa îți faci bine calcule sa vezi dacă merită investiția. Dacă ai panouri solare e perfect. Așa, e Nebunie cu electricitatea. Și trebuie sa facă față C. E. la aparatul acela de minat. Caută pe site-uri din afara. M-am gândit și eu sa încep sa minez, și asta fac. Am găsit un aparat bun la 2 mii, dar in afara. Plus ca aici nu prea e permis. Ahh și mai sm un pont pentru C E; mai exista un aparat care îți restarteaza contoarul și scapi mai ieftin. Acum depinde cât de departe mergi și Riști.