| Alexandinho10 a întrebat:

Vreau sa vand pe olx si sa fie prin curier.Dar nu inteleg cum functioneaza. daca eu trebuie sa sunt la fan curier si daca curierul o sa vina sa mi dea banii de la produs.Stiu ca acesta este platit de client.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da, tu ca vanzator suni la firma de curierat sau configurezi pe siteul lor la ce ora si de la ce adresa sa ridice coletul.
In ziua cutare la ora cutare o sa vina un angajat din partea curieratului ales de tine si va ridica coletul tau, va nota detaliile celui la care trebuie sa ajunga coletul si suma la care v-ati inteles tu si cumparatorul, in acea suma poti baga si transportul sa fie achitat de catre cumparator, de obicei asa se practica.
Spui ca plata sa fie ramburs adica cand cumparatorul ridica coletul sa plateasca suma fixata de tine si el ca si valoarea a bunului respectiv.
Apoi in urmatoarele zile, poate sa fie imediat a doua zi sau a treia (dupa ce cumparatorul a platiti si ridicat coletul) va veni iarasi un angajat de la curierat si iti va aduce banii. Pentru ca nu am mai trimis eu ceva prin curierat de ani de zile ci doar am primit numai stiu daca nu cumva ti se opreste o suma de banuti ca si comision la banii pe care-i primesti, am si mentionat ca nu stiu care este politica actuala a curieratului.De aceea e bine cand vine curierul sa ridice coletul pe care vrei sa-l trimiti intreaba-l cand iti aduce banutii daca se percepe si un comision...acel comision logica imi spune ca este direct proportional cu suma de bani ceruta. Adica un comision este la 200 de lei si altul la 2000 de lei. Cu toate acestea nu ar trebui sa fie foarte mare!

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=firma+curierat
la la rand, da telefoane si intreaba, preturi, conditii, etcetera!