| mady_1396 a întrebat:

A citit cineva "Portretul lui Dorian Gray"? Daca "da" care este parerea voastra despre acest roman?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost cartea mea preferata din liceu. Am citit-o de vreo 5 ori. N-as spune ca e un roman psihologic, are mai mult tente de fantastic (in sensul larg al cuvantului). Eram innebunita dupa dialogurile lordului? (nu mai stiu cum il chema).

5 răspunsuri:
| karra a răspuns:

Am citit cartea si este una foarte frumoasa desi cam grea ...eu am citit-o in cateva zile deoarece e genul meu de carte ...merita sa o citesti daca iti place genu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un roman psihologic cu siguranta, fantasticul e mai mult un decor, nu are nici o importanta, ceea ce autorul incearca sa arate e ca oricine se poate regasi in Dorian, orice persoana vanitoasa si superficiala, care se preocupa doar de frumusetea fizica, neglizand-o pe cea sufleteasca

| mady_1396 explică:

Am citit-o si eu. Mi'a placut foarte mult. Ma fascineaza chestiile filozofie/psihologice.

| deepindesire a răspuns:

Am vazut si piesa de teatru,"Portretul lui Dorian Gray" e plin de componente specifice psihologie, dar si abstractului.