| Adrian a întrebat:

A trecut ceva timp de la ultima carte citita, sa fie vreo 3-4 luni, asta deoarece am fost prea ocupat cu pregatirea pentru Bac, iar acest fapt ma cam deranjeaza intr-o oarecare masura...doresc sa citesc ceva, dar nu am nici cea mai mica idee ce sa aleg. Lectura se afla printre putinele metode care ma ajuta sa evadez uneori din realitate...Imi plac cartile care ma tin in suspans pana la final, alea pe care nu le pot lasa din mana pana ce nu le termin, care imi dau dureri de coloana de la pozitiile incomode in care stau sa le citesc, care ma fac sa rad, sa plang, sa ma infurii. Ce carti bune ati citit in ultimul timp? Imi puteti face o recomandare?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Am remarcat activitatea ta pe site, recunosc ca m-a impresionat profundul tau atasament pentru o activitate ce astazi pare a fi desueta pentru tineri si adolescenti, dornici mai curand de imagini decat de cuvinte frumoase, si imi permit sa-ti sugerez sa treci de la carti ce-ti stimuleaza doar participarea emotiva la cele ce-ti stimuleaza gandirea si emotia in egala masura.In opinia mea,nu exista atat carti interesante cat,mai degraba scriitori si stiluri exceptionale; avand aceasta opinie, ti-as recomanda urmatoarele :
-romanele lui Lev Tolstoi
-povestirile lui Gabriel Garcia Marquez
-poeziile Sylviei Plath
-romanul"Memoriile lui Hadrian"de Marguerite Yourcenar,cat si povestirile sale orientale
-nuvelele lui Cehov sau ale lui Turgheniev
-Mircea Cartarescu, Orbitor.
Oricare dintre aceste carti poate constitui nu numai un mijloc de placuta petrecere a timpului liber dar si o modalitate de cunoastere a unor oameni si locuri mai apropiate sau mai departate de noi, in spatiu sau timp.Recunoscand caracterul subiectiv si,prin forta lucrurilor, restrans, al listei propuse de mine iti urez lectura placuta si...succes la bac!

5 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

Carti bune gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Bune. Recenziile te vor ajuta sa-ti alegi cartile. Spor la citit!

| ieu a răspuns:

Mircea Eliade, daca ai citit, este extraordinar!

| deese a răspuns:

Eu iti recomand Cazul Magheru de Mihail Drumes.happy

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

Sincer. nu prea citesc. insa mi-a fost si mie recomandata o carte "Casa Secreta" de Edgar Wallace. nu am terminat-o. dar este destul de interesanta. poate te gandesti la propunerea mea :* succes!

| dianaa_9543 a răspuns:

Amurg.
Luna Noua.
Eclipsa.
Zori de zi... Sunt superbe day dreaming! funda?blushing