| gaabry33la a întrebat:

Acum cativa ani faceam cursuri de vioara si acum nu mai fac.si am uitat notele muzicale cum sunt asezate pe corzi la vioara...
Stiu mi, la, re, sol si c pe coarda mi sunt fa, sol, la... dar celelalte? fundabig grin

Răspuns Câştigător
| paulcraciun96 a răspuns:

Pe coarda SOL, degetul 1 este nota LA, deegetul 2 este nota SI, degetul 3 este nota DO, degetul 4 este nota RE.
Pe coarda RE, degetul 1 este nota MI, degetul 2 este nota FA, degetul 3 este nota SOL, degetul 4 este nota LA.
Pe coarda LA, degetul 1 este nota SI, degetul 2 este nota DO, degetul 3 este nota RE, degetul 4 este nota MI.
Pe coarda MI, degetup 1 este nota FA, degetul 2 este nota SOL, degetul 3 este nota LA, degetul 4 este nota SI.
Dar cel mai simplu te gandesti la DO-RE-MI-FA-SOL-LA-SI-DO.
Atentie degetul 4 este nota de pe urmatoare coarda libera.

| gaabry33la explică (pentru paulcraciun96):

Multumesc mult:*

| Gabrieluț a răspuns (pentru gaabry33la):

Stii sa canti la vioara?

| TheCaptain a răspuns (pentru gaabry33la):

Geabry33 zi si mie notele toate notele de la vioara toate

| TheCaptain a răspuns (pentru paulcraciun96):

Astea sunt toate notele la vioara