| eXtrike a întrebat:

Alexandru Ioan Cuza era mason?

4 răspunsuri:
| 19marian60 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca si noi putem deveni masoni(masoneria este o organizatie secreta care are un anumit scop,politic,economic,social),sunt foarte multi cei care cred ca masoneria are ceva subversiv )cuza, DA, a fost mambru al unei masonerii care l-a indrumat sa creeze INVATAMANT GRATUIT(ce idee la 1860?),sa SECULARIZEZE URIASELE AVERI BISERICESTI,sa puna bazele STATULUI MODERN ROMAN,. ECONOMIE JUSTITIE,EDUCATIE,CULTURA, ARTA, DACA A FOST MASUN SA-I FIE DE BINE (o vrea bunul Dzeu sa mai avem parte de un mason ca el si un sef de stat ca Tepes)

| thealchemist a răspuns:

Da.

| Cezar a răspuns:

Nu, de ce ar fi? Cu ce motiv te-ai gândit la acest lucru.
Dacă ai un motiv întemeiat şi masoni fac parte din asta, este posibil.
Dar totuşi nu cred deoarece Alexandru I. Cuza a făcut foarte mult bine în România.