| Alecsandra_Vartolomei_1993 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa-mi iau o chitara! Dar nu stiu ce marime ar fi potrivita ca sa nu-mi ramana mica?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la magazinul muzica si acolo din zecile de chitări probezi si intrebi pe cei care vând, ei au experienta si te vor ajuta sa alegi un instrument bun.

| ALGator a răspuns:

Întreabă la magazin. Cred că merge și o mărime normală. Doar nu ești pitic :-)
Cere una cu action mic (corzi aproape de grif) ca să nu te chinui prea tare.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Céline7 a răspuns:

Buna, de obicei, in magazine, toate chitarile au aceeasi marime care se potriveste oricarei varste, nu-ti face griji in privinta asta. Succes!

| Dacii2326 a răspuns:

Oricum o sa iti ramana mica in cativa ani, dar o poti vinde pe cea mica si sa iti iei alta

| SciGeek24 a răspuns:

Distanța dintre corzi și grif poate fi setată, nu-ți face probleme. Ideal ar fi să îți iei o chitară standard. Acum, ce fel de chitară depinde de genurile pe care vrei să le abordezi. Dacă vrei să cânți pop/rock/folk/R&B, vei avea nevoie de una "acustică". Dacă vei cânta flamenco, gypsy jazz, ai nevoie de una clasică (ambele sunt acustice, dar cea clasică are corzi de nylon și griful mai lat, cea acustică, corzi din oțel). Dacă vrei una electrică ai nevoie de amplificator și cablu special. Ai ales vreun model?