| Alexandra9000 a întrebat:

Am 2 intrebari: Prima ar fi ca daca creste adancimea presiunea hidrostaticacreste sau scade si a 2-a presiunea atmosferica se masoara NUMAI in torr? va rog e urgent:* dau >funda:d

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Presiunea hidrostatica creste direct proportional cu adancimea, iar presiunea atmosferica se poate masura in atmosfere, torri, Pascali si alte unitati tolerate.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

2.se masoara in atmosfere sau milimetri coloana de mercur daca imi aduc eu bine aminte.

| Nastia a răspuns:

Daca prin presiune hidrostatica te referi la presiunea exercitata de apa asupra unui submarin cand se scufunda mai adanc, creste.cu cat esti mai jos in apa, cu atat creste volumul de apa ce e deasupra ta.