| Elena1234456 a întrebat:

Am dat o simulare la limba romana si la un subpunct am avut sa gasim un sinonim pentru cuvantul "pribegire" in contextul "Le vor vedea sosind manate de dorul tristei pribegiri?". Intrebarea mea este: care este sinonimul potrivit in context pentru acest cuvant? Toti din clasa am scris altceva. Eu am scris "amintire" - este bine? Astept raspunsuri happy. Merci!

Răspuns Câştigător
| Ems a răspuns:

Pribegirethinking nu-i hoinareala? Eu asa as zice. happy In dictionarul meu de sinonime a pribegi= a hoinari, a rataci.

4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cu toate ca aste se intelege, pribeag inseamna ratacitor, plimbaret, hoinar.

| Elena1234456 explică:

Deci am gresit laughing multumesc wweety2 :* te rasplatesc cu o fundita happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna subpunct imi trebuie un sinonim ...pls repedeee.

| val_6451 a răspuns:

Pribegire-refugiu, emigrare, exilare, hoinăreală...