| Grimalkin a întrebat:

Am nevoie de niste idei ca sa pot comenta proverbul asta: "Cine nu stie si nu stie ca nu stie, e prost: ocoleste-l. Cine nu stie si stie ca nu stie, e nestiutor: invata-l. Cine stie si nu stie ca stie, e adormit: trezeste-l. Cine stie si stie ca stie, e intelept: asculta-l."
Orice idee conteaza puppy dog eyes. Multumesc anticipaaat!

5 răspunsuri:
| Bullweif a răspuns:

Totul porneste de la ideea ca trebuie totusi sa iti fuga mintea un pic ca sa iti dai seama ca esti prost, si cand ti-ai dat seama de asta ai doua optiuni: Sa persisti in prostie si chiar sa te mandresti cu asta, sau sa vrei sa evoluezi. Logic ca ai sa ocolesti un om care e prea prost ca sa isi dea seama ca e prost, nu e capabil sa invete. Cel care nu stie si stie ca nu stie, are sete de invatatura, e posibil sa te ocupi de el, e material de lucru. Cine stie si nu stie ca stie, e doar lenes, adormit, trebuie doar sa realizeze ca sub nasul lui e cunostinta, trebuie doar sa vada ca e acolo. Ultima idee, cine stie si stie ca stie. La un nivel de cunoastere foarte inalt, modestia in capitolul cunoasterii respective nu e necesara, orice persoana din domeniul respectiv o sa iti recunoasca suprematia. Asta nu te poate impiedica pe tine sa fii un om modest in general. Dar de la un astfel de om poti sa inveti, atat in domeniul in care stie, cat si in rest. Sper ca te-am ajutat.

| ionutzz2590 a răspuns:

Nui un provrb asa bun pentru ca ala care nu stie trebuie invatat

| Geo_6211 a răspuns:

Incepem cu sfarsitul:
Cine stie si stie ca stie, e intelept: asculta-l= ia-te dupa cel care stie si e sigur pe ce spune pentru ca te va ajuta sa gasesti raspunsul de care ai nevoie.
Cine stie si nu stie ca stie, e adormit: trezeste-l= arata drumul celui pe care il duce capul dar care e "neinvatat"
Cine nu stie si stie ca nu stie, e nestiutor: invata-l=la fel ca mai sus. ajuta pe cel care nu stie si arata-i ca poate sa inteleaga
Cine nu stie si nu stie ca nu stie, e prost: ocoleste-l=asta e prostu care nici nu poate sa ascunda ca nu stie, nici nu poate sa priceapa ce ii explici tu.Lasa-l in lumea luilaughing

| Mckenzie1991 a răspuns:

Iti raspund eu daca mai este Valabil si nu ai aflat, cel trezit estiu Viu în Veci, iar cel Adormit nu stie Nimic?

| Brn_Liviu_1983 a răspuns:

Prostul e prost doar pentru ca vorbeste prea mult, daca ar tacea si s-ar limita la ce stie s-ar numara printre urmatorii doi. Nestiutorul este curios si dispus sa exploreze, stie ca nu stie si asta ii da varianta de a invata, si mai ales de a fi fascinat, motivat de oportunitatea cunoasterii. Adormitului ii mai putem spune si plictisit, a uitat ca stie pentru ca s-a plictisit, sau ii este lene sa gandeasca, poate mai are nevoie de odihna, sau poate chiar ar trebui trezit. Inteleptul probabil si-a atins maximul, pentru ca altfel ar deveni la loc nestiutor, sau plictisit. Prostii ar trebui sa taca si sa puna doar intrebari, iar inteleptii sa le raspunda, iar atunci cand nu au raspunsuri, sa isi accepte conditia de nestiutori.