| TiTanS a întrebat:

Am o intrebare ce atributii are guvernul dar parlamentul Romaniei, eu stiam ca Parlamentul decide o lege iar guvernul o aproba sau nu si dupa aia trebuie sa treaca legea si deconstitutie nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Guvernul are drept de initiativa legislativa si prezinta proiectul de lege Parlamentului. Dupa ce proiectul de lege a fost discutat si votat de Parlament(de fiecare dintre cele doua camere, respectiv Camera Deputatilor si Senatul) legea se trimite Presedintelui, pentru a o promulga. Presedintele, daca este de acord, da un decret de promulgare. Inainte de promulgare legea poate fi supusa controlului de constitutionalitate, la cererea Presedintelui ori a parlamentarilor.
Pentru a vedea atributiile Guvernului si Parlamentului poti citi Constitutia Romaniei din 2003, art.61 si urmatoarele. Numai bine!

| TiTanS explică:

Aha ok mersi mult

| szaszsebespaul a răspuns:

Cumpara constitutia. Costa vreo 5 lei si se vinde cam in orice librarie