| anam12 a întrebat:

Am o întrebare legată de Școala Populară de Arte Tudor Jarda din Cluj. Sunt interesată să urmez cursul de Artă Decorativă și nu știu din ce se dă examenul de admitere. La Școala Populara de arte si meserii din Brașov (la aceeași specialitate) am văzut pe site că examenul de admite constă dintr-un portofoliul de lucrări compus din 5 (cinci) imagini ale unor lucrări proprii şi anume: 2 (două) studii după natură în culoare şi 3 (trei) compoziţii libere. Asta la ce se referă mai exact, la picturi, desene?
As aprecia mult daca cineva care cunoaste aspectele astea mi-ar raspunde.
Multumesc

1 răspuns:
| Mohito a răspuns:

Trebuie sa stii sa iti alegi bine culorile la arte.
ajutor gasesti online la paletarele de culori.

De ex:
nuante de culori calde:
https://www.qtransform.com/palette/ro/paleta-de-culori/nuante-calde-6.php