| Hedy a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au citit Crima si pedeapsa.stiti ca lujin cand il suspecta pe raskolnikov i-a zis ca are o dovada ca el a facut asta.Care era acea dovada? Sau doar pur si simplu il suspecta?

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Odiosul Lujin,Piotr Petrovici,logodnicul Duniei,sora lui Rskolnikov,nu detine nicio dovada,insa poate parea aluziva exprimarea in cursul unei discutii a unei anume ingrijorari in legatura cu inmultirea crimelor savarsite de "elemente din clasele superioare":"un fost student a jefuit posta la drumul mare,un lector de istorie universala de la Moscova a fost demascat ca unul dintre autorii falsificarii ultimului imprumut cu castiguri","un secretar de ambasada de-al nostru, ucis peste granita pentru o chestiune misterioasa de bani". Mediocrul si odiosul Lujin este unul dintre cele mai izolate personaje ale romanului, asa incat legatura sa cu eroul principal este lipsita de substanta si nu depaseste sfera presupunerilor parelnice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sta vreau si eu sa aflu caci mi se pare cam ciudat