| Gabry a întrebat:

Am o stare, ma gandesc la tot ce ne inconjoara...Incep cu filmele, filme romanesti extrem de frumoasa, poate cativa (probabil mai multi)dintre voi ati auzit de filmul romanesc "Toate panzele sus". Un film pe care eu l-am vazut anul trecut.Nu eram prea entuziasmata la inceput dar pe parcurs incepeam sa-l ador! Pe la 3 noaptea tatal meu tragea de mine sa ma culc, dar eu nu! Voiam sa vad ce se mai intampla nou, era partea palpitanta, dar dupa ce trecea de acea parte, venea ceva si mai interesant! Am invatat foarte multe din acel film romanesc, mi-a dat startul intr-o pasiune! Eram la scoala in clasa a 5-a la ora de geografie invatam despre stramtori. M-am remarcat prin faptul ca am ridicat mana inainte ca profesoara sa inceapa lectia si am rugat-o sa ma lase pe mine sa le explic ceva copiilor. I-am lasat pe toti fara cuvinte prin faptul ca am aratat la harta stramtori si le-am spus ce sunt acestea si la ce sunt folositoare.Aceasta uimita, m-a intrebat de unde stiu eu aceste lucruri, i-am spus adevarul: stiu dintr-un film, din "Toate panzele sus". Eram atat de mandra de mine prin faptul ca am inteles toate acele lucruri dintr-un film si le-am invatat chiar fara sa vreau, pur si simplu mi-au intrat in cap!
Mi-a dat startul, am vrut sa aflu mai multe lucruri! Mi-am intrebat tatal despre lucruri legate de geografie, am intrebat despre acei actori, am vrut sa vad mai multe filme romanesti! Si intr-adevar am mai vazut "Nea Marin miliardar" am ras foarte mult cand l-am vazut,"Pistruiatul" si acesta m-a impresionat extrem de mult, un baiat atat de inteligent, care stie sa se scoata din probleme...si mai multe filme romanesti foarte frumoase, care m-au facut mandra ca sunt din Romania!
Legat de "Toate panzele sus", m-a facut mai curioasa sa invat la geografie, sa masor, sa ma uit pe harta...inventasem si un joc: imi luam harta fizica a lumii, o rigla si ma prefaceam ca eu trebuia sa merg intr-un loc pentru a aduce marfa (haine, fructe...), imi calculam cati kilometri mai am de mers pana ajung in respectivul loc, ma gandeam unde sa ma opresc sa raman intr-o noapte, ma gandeam cum puteam eu sa fac sa ajung mai repede la respectivul loc...ma duceam cu harta la parintii si le ceream sfaturi daca ar fi bine sa o iau pe acolo, sau cum se numeste acel loc...
Am inceput sa ma interesez de cat mai multe lucruri legat de Romania si toata lumea! Voiam sa vorbesc si cu colegii mei, sa schimbam pareri despre asa ceva... da de unde?! Nici nu stiau despre ce vorbesc! Pentru ei am devenit o plictisitoare...
Colegii mei ma cam dezamagesc pentru ca mai mult de jumatate din clasa aia nu au citit o carte! M-am uitat la: http://www.youtube.com/watch?v=md6HPoCigJg postat de nony, stiu ca nu am raspuns/nu mi-am dat cu parerea la ce a postat el.Asta pentru ca am ramas impresionata de cuvintele acestui om si m-a indemnat si pe mine sa citesc mai mult si sa fac tot ce pot (adica sa invat, iar in timpul liber sa ajut oameni pe TPU). Tin minte ca am citit mai demult un articol intr-o revista (Planeta Albastra) in care spune asa: "Copiii trebuie sa citeasca! Trebuie pusi sa citeasca, altfel se vor imbeciliza privind doar la televizor.Homo sapiens, creatorul civilizatiei de care beneficiem si ne bucuram cu totii in prezent, care a inventat totul (televizorul), a fost la randul lui creatia culturii scrise si a notiunilor abstracte! Acum, in prima revolutie multimedia, cand cuvantul scris este inlocuit de imagini, cand copilul este educat prin tele-vedere de catre televizor inainte sa invete sa scrie si sa citeasca, genialul homo sapiens se transforma, prin fenomenul video, in inferiorul homo videns.Cred ca ajunge atat, articolul este foarte mare...mai vreau sa adaug ceva, ce nu vreau sa copiez de acolo, caci este ceva mai lung, spun cu cuvintele mele: In urma unul sondaj facut in America, s-a stabilit ca un student din trei nu stie daca Hristos s-a nascut inainte de Hristos sau dupa Hristos... m-am gandit sa intreb si eu la scoala cativa copii, iar unii chiar nu stiau daca Hristos s-a nascut inainte sau dupa...am ramas uimita...Copiilor de pe acest site ii rog sa citeasca cat mai mult (asta fac si eu) si sa-si faca temele singuri, citez ce am citit de pe blog: "Si da, suntem "oldschool" si credem ca tema trebuie sa ti-o faci singur, fiindca asa inveti sa gandesti, inveti sa inveti, inveti sa nu fii lenes, inveti sa nu iei note mari pe spinarea altuia, inveti ca trebuie sa te bazezi pe fortele proprii si, in plus, bagi la cap ce s-a straduit profesorul respectiv sa iti explice. Poate nu vreti sa ne credeti, dar pe orele alea petrecute in scoala si cu nasul in caiete si carti se bazeaza, in mare parte, succesul vostru in viata. Si daca o sa vreti joburi misto si salarii suficient de mari incat sa va permiteti masinile, jocurile video si ceasurile smechere – respectiv fardurile, rochiile, pantofii si excursiile alea "marfa", ar fi bine sa va faceti temele voi insiva." Iar parintilor de pe acest site le spun sa-si indemne copiii sa citeasca! Trebuie sa ne intereseze faptul ca am putea-o lua in jos cu evolutia! Pe mine m-a deranjat odata, eram cu o esarfa la gat (exact ca a lui "Sucacidulat" daca conteaza)cu un mobil in mana, sunam o prietena. Un domn cam de 40+ a trecut pe langa mine si mi-a spus "Generatia hi5!" ceea ce am gasit si aici pe site, pe mine m-a deranjat asta foarte mult si inca ma deranjeaja faptul ca sunt numita astfel! Vreau sa ni se schimbe aceasta porecla, dar trebuie sa demonstram cu totii cititind, invatand... ii indemn pe cei de pe TPU sa fim mai atrasi de cultura, apoi sa ne invatam si prietenii si tot asa, poate vom ajunge la o schimbare!
Vorbim noi de romi ca toti sunt prost crescuti! Dar exista si romi care au ajutat Romania sa creasca! Aici il dau exemplu pe Jean Constantin, un actor foarte bun si ROM! Si romanii se iau dupa acei romi care stau si asculta manele la telefon la colt de bloc, injura pe strada si sunt campionii la furat! Pe acei oameni (sau animale, cum vreti)nu ii putem schimba cu nimic.Tot ceea ce gandesc ei e bine, ei nu au nevoie sa-i intelegem, ei au nevoie de o decapotabila rosie de LUX, gonind prin oras, injurand, si cu Nicolae Guta la maxim!
Toti ne-am amuzat din pricina acelei fete de 20 de ani (parca atat avea) care a spus ca s-a masturbat cu periuta de dinti si intreba daca a ramas insarcinata...majoritatea ne-am amuzat pe seama ei si inca se mai vorbeste/glumeste de acea postare. Dar hai sa luam altfel problema! Era un user care avea nevoie de ajutor, avea nevoie de o informatie.Cu toate ca si eu i-as putea spune ce au spus toti (au ras si si-au batut joc)doar cativa ar fi putut sa-i raspunda serios la o intrebare! Si felicit acea persoana care a reusit sa se abtin din ras, cu toate ca era destul de comica...userul Brigaela a reusit sa se abtina de la ras si i-a oferit acelei fete o informatie pe care ea a considerat-o folositoare asa ca a fost premiata (cum e si logic). Oare nu ar trebui sa raspundem cu totii serios la o intrebare care necesita neaparat un raspuns, mai prost scrisa ce e drept? Cand e ceva de ras, radem cu toii, cand e ceva serios, raspundem cu seriozitate! Am observat un user care toate raspunsurile le-a dat in batjocura! Dar absolut de toate intrebarile si-a batut joc! Nu vreau sa dau nume, dar nu stiu...ar fi timpul sa vorbesc cu el, pentru ca si-a facut cont doar pentru as bate joc! Ceea ce nu imi convine deloc!
Propun sa ne abtinem de la glume la o intrebare serios care necesita ajutor! Suntem TOTI PENTRU UNU! Daca prietenul tau are o mare nevoie de un sfat, tu incepi sa razi de el? Nu, il ajuti, ca doar iti este prieten! Haideti sa fim cu totii asa!

Am incheiat, consider ca am derivat cam mult de la ce am inceput! Am luat-o de la fime si am dus-o pana la userii TPU! Consider ca toti userii imi pot spune parerea lor la postarea mea! Astept cu nerabdare sa va aflu pareri! Un sfat, o parere, o constatare, o critica daca este nevoie... ce puteti voi sa spuneti!
Si inca ceva: am vazut locuri foarte frumoase in Romania, paduri, munti, manastiri etc. De ce sa mergem noi in vacanta intr-o alta tara cand a noastra este atat de frumoasa? Mai intai sa vedem fiecare coltisor al Romaniei, mai apoi si in alte tari! Lasand la o parte paduri pline de gunoaie aruncate de niste nesimtit care nu vor sa se bucure toti de aceeasi curatenie cu care au fost si ei primiti... existe si locuri curate, amenajate cu fel de fel de traditii specifice zonelor!
Si scuzati greselile gramaticale, am corectat tot ce am vazut, dar se poate sa-mi fi scapat cate ceva!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

P. S. Nu lasa pe nimeni sa-ti taie aripile!

22 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am citit cu atentie tot ce ai scris. Chestie de antrenament. Am deja vreo doua biblioteci citite.
M-a bucurat foarte mult sa vad ca un copil de varsta ta gandeste astfel.
Tine-o tot asa! Nu-ti face probleme ca ceilalti colegi te vor privi ca pe o ciudatenie. Fa-ti o cultura cat mai vasta, citeste cat mai mult si in toate domeniile, formeaza-ti un bun gust de care sa nu-ti fie jena.
Exprima-ti cu curaj opiniile si sustine-ti parerile.
Cultura este ceva ce nu-ti poate lua nimeni. Indiferent de ce greutati te vei lovi de-a lungul vietii tale, vei gasi intotdeauna refugiu si raspunsuri in cartile pe care le iubesti.
Si, in alta ordine de idei. Da. Avem o tara minunata, cu niste peisaje de-ti taie rasuflarea. Vezi cat poti de mult din ea.
Sunt locuri la indemana, mult mai aproape decat statiunile exotice din pliantele turistice.
Ca peisaje, Ceahlaul nostru nu e cu nimic mai prejos decat Mont Blanc.
Balada lui Ciprian Porumbescu nu e mai putin muzicala decat Mica Serenada a lui Mozart.
Marin Preda nu e cu nimic mai prejos decat Victor Hugo (pastrand proportiile, evident).
Sper sa mai vina pe TPU copii ca tine. Daca mai sunteti multi din astia, mai-mai ca incep sa cred ca mai exista sperante pentru tara asta!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, felicitari, esti o sursa de lumina pentru generatia ta! Am citit tot ce ai scris, fac parte din generatia celor ce citea tot ce le cadea in mana, am facut asta avand convingerea ca o carte oricat de "proasta " era considerata tot aveai ce invata din ea.Continua tot asa, vei avea mult de castigat in viata, un bagaj de cunostinte considerabil in mai multe domenii, o cultura vasta etc.Imi doresc sa fie cati mai multi copii ca tine, atunci vom stii ca viitorul tarii e pe maini bune.

nony
| nony a răspuns:

Am citit si sunt foarte impresionat.In special de gandirea pozitivá de care dai dovadá. Má bucur ca ai curajul sa-ti pui gandurile si sentimentele negru pe alb in fata tuturor, acceptand in acelasi timp si laude si critici.
Eu te laud, si te-am laudat mereu pentru felul tau de a privi viata si inocenta varstei pe care o ai.
Din pacate ai dreptate.Copiii de varsta ta.nu se ating de carti, nu ii intereseazá despre absolut nimic si in plus resping orice cunostiintá nouá care sa-i scoatá din rutina Hi5-ului, Messengerului si ce mai este.
Exista multe carti, multe locuri care te pot invata ceea ce ¨temebelizorul¨ nu o sa poatá niciodatá sa-ti arate.
O initiativá laudabilá. Te felicit pentru ceea ce faci.si sper ca tot ceea ce ai scris aici sa fie un exemplu pozitiv pentru toti.Chiar si pentru cei mai mari.
Sper sa depasiti apelativul ¨generatia HI5¨.pentru ca tu imi dovedesti ca esti deasupra si incerci sa-ti scoti toti colegii din acesta gaurá in care au cazut.
Respectele mele.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Buna big hug in primul rand vreau sa te felicit pentru ca ai avut rabdarea sa scrii atat de mult laughing da, unele filme romanesti sunt interesante, inveti din ele .si bravo pentru ca ai participat asa de mult la ora de geografie, si pentru ca te intereseaza aceste lucruri! Tu sigur ai 12 ani?! Daca nu stiam cati ani ai credeam ca ai mai multi, pentru ca vorbesti foarte frumos, se vede ca citesti mult, ceea ce putini din zilele noastre fac.toata lumea zice: astept filmul, nu citesc cartea. In carte sunt mai multe detalii, etc etc! Si acum cand iti da un referat ceva la romana, ca tema, cautam pe internet gata facut in loc sa ne ajutam de carti, dau de ce nu, sa scriem din mintea noastra.asa, ma bucur ca incurajezi copiii sa citeasca, si de asemenea si parintii sa-i puna pe copii sa faca acest lucru.asa, mai departe, despre userii TPU thinking da, multe raspunsuri sunt in batjocora, dar recunosc ca si eu am dat niste raspunsuri aiurea de tot cand bietii oameni aveau nevoie de ajutor! Dar. daca nu stim.nu mai raspundem, de ce sa ne batem joc? E corect ce-ai scris tu.happy dar din pacate, stii cum suntem laughing daca ne zici " nu faceti asta!" exact aia facemlaughing si da, Romania este foarta frumoasa, sau mai bine zis ERA, pentru ca acum au inceput toti sa polueze, sa arunce gunoaie peste tot, pentru ca le e lene sa astepte pana gasesc un cos de gunoi! Dar in locurile in care s-a pastrat curatenia, puteti vedea frumusetea naturii etc.si acum, dupa ce ai scris asta, crezi ca ai convins pe cineva sa nu mai faca mizerii in Romania, sau sa citeasca? In primul rand trebuie sa vrea si ei. stii, cum in unele locuri sunt reguli clare, nu sunt respectate! Da deh, asa sunt oamenii!(nu romanii, caci acum vorbesc in general). Am observat pe youtube, in niste filmulete in care arata ca oamenii arunca gunoaie, locuri poluate, soferi neatenti, etc .toti ziceau : Asta-i Romania! Dar asta nu se intampla numai in Romania, asta se intampla in toate tarile! Nu stiu de ce credeti ca tara asta e mai prejos decat multe altele. Eu n-am observat nicio greseala gramaticala in ce ai scris, dar poate vei observa tu in raspunsul meu!laughingkiss

| thehope a răspuns:

Eu in primul rand vreau sa te felicit pentru ce ai zis...sincera sa fiu, esti singura persoana de o varsta mai micuta(cel putin asa reiese din ceea ce ai zis tu acolo) care ii indeamna pe ceilalti din generatia sa la citit.Jos palaria! Mi-a placut foarte mult asta.in timp ce unii copii se gandesc ce trenduri sunt acum. ce telefon de ultima fita sa isi ia, sau daca sa se culce sau nu cu respectivul/a tu te orientezi spre multe alte lucruri care or sa te ajute foarte mult in viata, si nu dor ca te orientezi, ci incerci sa ii atragi si pe ceilalti in "cercul tau"...foarte frumos!
Cat despre filmul "Toate panzele sus" se pare ca ti-a fost de foarte mare ajutor, si ti-a trezit interesul... bunica mea avea o vorba...citeste ci ce e bun si ce e rau, insa alege doar ceea ce e bine din tot! Se pare ca tu ai reusit sa te uiti cu "ochii deschisi" la filmul respectiv si ai stiut ce e folositor pentru tine...inca o data bravo tie!
Poate daca ar fi mai multi copii asa, care sa aiba capul pe umeri si sa se gandeasca la ceea ce e cu adevarat benefic pentru viitorul lor...si lumea asta ar fi altfel...pentru ca sa fim realisti...copiii de azi sunt viitorul de maine.
Si inca ceva ce am remarcat si mi-a placut foarte mult... tie chiar iti pasa de site-ul asta... tu chiar vrei sa fim o comunitate...nu zic ca nu ar fi si altii carora nu le-ar pasa...insa asa cum ai afirmat si tu...sunt multi aici care dau raspunsuri doar in zeflemea...sau pentru "fundita"...

| Roxana_6190 a răspuns:

Asa este, Ai perfecta drepate nu sunt ipocrita sau mincinoasa si recunosc ca am facut greseli(din ce ai scris tu acolo) cu fata acea cu periuta, si tu stii ca eu credeam ca a pus-o la misto, dar dupa mi-ai zis tu de fapt ce a vrut sa spuna a si ai exgerat un piculet la ora de geografie, dar in rest e bine si adevrat! Si chiar suntem TOTI PENTRU UNUL! Stii ca la noi in clasa sunt fete, baieti care nu dau importanta invataturii (si fete destepte) stii la cine ma refer nu vreau sa dau nume! Si tarii asteia chiar ii trebuie o schimbareradicala, totala pentru ca s-a intors cu susul in jos:hoti, violatori, oameni care strica ce ne-a daruit natura, si alti si alti etc. care nu tin cu Dumnezeu sau cu...LUMEA! Si cum am zis ca nu sunt ipocrita sau mincinoasa happy eu nu prea citesc, am citit unelecarti dar care nu prea imi placeau, care nu imi atrageau atentia, si vorbind de Toate panzele sus am citit o jumatate de volum pentru ca a venit scoala si nu mai am timp, trebuie sa invat, sa scriu etc.(si nu ma plang ) pentru ca e tot pentru bineel nostru! Dar vad ca exista si oameni care inteleg, si nu neaparat ca au(neuroni) ca ii folosesc! Am terminat cam lung raspuns... cum este intrebarea (dar nu i-as zice intrebare) i-as zice mai mult un mod de a deschide ochii celor care acum sunt "orbi"! Pa pa!

| Roxana_6190 a răspuns:

Asa este ai perfecta dreptate cu acest... nu stiu cum sa ii zic cred ca vei deschide multi "ochi"! Esti o fata inteligenta si ai exagerat un pic cu geografia. dar este in regula! Asa este pamaturile noastre sunt frumoase, sau (unele) erau frumoase pentru ca acum toti oamenii acestia rai care nu au stiut sa multumesca naturii cum se cuvine taie brazii, dau foc la paduri, polueaza! Si sa nu spui ca sunt ipocrita sau mincinoasa si eu am greseit, si eu am poluat si fiecare om greseste! Si in ce priveste cartea Toate panzele sus, am citit jumatete din primul volum si am fost la fel de incantat ca si tine, mie nu prea imi place sa citesc, dar acum mi-am mai deschis ochii si sper ca isi vor deschide si alti utilizatori! Sa trecem la clasa noastra...Sunt unii copii care nu stiu pe ce lume triesc. iar unii care nu vor sa stie pe ce lume traies! Stii bine ca la noi sunt fete, baieti destepti. care au cu ce sa gansesca. dar nu vor! Cred ca daca am luat peremiul intai sunt tocilara sau etc. dar eu nu isi dau semaa ca noi acum avem alculator, electronice si chestii din astea, celulare datorita lor si numele de "tocilari" este pus de oamenii care nu stiu cum sa ii aprecieze pe oamenii care sau zbatut atat pentru a face aceste lucruri! Ai perfecta dreptate si sper ca nu sunt singura care o inteleg, ca mai sunt oameni, copii, parinti care stiu ce insemna dar asta trebuie sa periceapa un elev(a) sau un copil, un adolecent! Nu sa se faca :hoti, violatori sau... etc! Pa-pa astept uramatoarea intrebare,love struck frumuzica inteligenta!

| madagascar a răspuns:

Buna, nu stiu cati ani ai dar meriti respect pentru ca vrei sa te faci remarcata prin inteligenta.eu am vazut multe filme romanesti, si "toate anzele sus" a fost filmul copilariei mele. sunt anul 2 de facultate si imi amintesc cu placere de copilaria mea, si de cartile pe care le-am citit si mai citesc in continuare. mie mi-a placut si imi place istoria si am citit multe carti mai ales despre istoria romaniei. e frumos sa ai o preocupare ca a ta.multa bafta si sa nu asculti de cei din jur.

| danutzsan a răspuns:

Fata esti tare, mai spart cu geografia ta, e clar este vorba aici de un talent, folosestel, scoate-l la suprafata, exploateazal.

| Gabry explică:

Sincer, consider aceste doua raspunsuri lipsa de respect fata de mine care am vrut sa-mi spun parerea, care am stat sa scriu aceste lucruri si ma asteptam la o parere...

| Gabry explică:

@furni, am incercat sa fiu cat mai scurta, asa ca am mai taiat din ea, ca na...scriam "o carte" pe TPU! Dar consider ca oricat as fi incercat, mai scurta nu puteam fi!
Si le multumesc celor care mi-au raspuns sau imi vor raspunde!

| c0rn3l1uss a răspuns:

Omg...nu am citit nimica din ce ai scris ca pare un roman intreg...[o sa fie si partea a2a?]....Esti tarehappythumbs up...io ma pun sa citesc o carte ca sigur e mai scurta ca intrebarea ta...sau ce o filaughing

| c0rn3l1uss a răspuns:

Nah hai nu te supara asa repede....io nu sunt genu de om care citeste atatahappy de asta nu am raspunsbig grin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oamo, te-ai plictisit, rau de tot asa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai derivat de la ce ai inceput, ai deviathee hee
Si raspunsul e...da.am citit tot ce ai scris tu, si de extraterestri nu ai zis nimic? sad
Cred ca sa inventat camasa de forta cu maini libere, un fel de camasa handsfre pentru tastatura rolling on the floor
Off. se lasa seara si pe site apar toti nebunii si eu sunt asa de ocupat rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu la cele spuse de Ruxandra, dar iti dau si o explicatie pentru celelalte raspunsuri. Postul a fost cam lung. O regula in comunicarea de calitate e sa incercam sa fim mai succinti pentru ca altfel riscam sa-l pierdem pe receptor. Uneori ne vine sa radem si nu-i nimic rau in asta, desi cel de care radem nu se simte prea bine. Personal nu pot sa inteleg cum a ajuns domnisoara aceea la 20 de ani sa debiteze asa o enormitate si cred ca si-a meritat din plin perdaful. In ceea ce-l priveste pe userul batjocoritor obisnuieste-te cu ideea ca vei intalni multi oameni ca el (se spune ca sunt persoane care au suferit mult) si pe cei mai multi nu-i vei putea schimba (nici nu merita sa incerci).
Gramatica ta e foarte buna. Poti da lectii unora mai copti decat tine pe acest site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E OK, suntem cu tine, alaturi de tine, nu te schimba, fa ceva si schimba-i pe cei care au nevoie de ceva pozitiv in viata lor si in realtiile cu ceilalti - esti tare, sper sa devii lider... cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur sa raspund primul la postarea ta.este interesant ce spui, si indemnurile folositoare. dar te asigur ca putini vor citi postarea ta toata si mai putini vor urma indemnurile tale. dar da-i inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania are o sansa cu tineri ca tine, mersi... sigur va fi o schimbare in bine, in pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandru are dreptate

| razispeed a răspuns:

Esti super tare, imi place foarte mult modul tau de a gandi, macar de ar fi jumatate din fete ca tine, cred ca esti singura fata "care am intalnit o" luna asta si mi a facut o parere buna, in fiecare zi vad si aud numai de proaste si curve

in caz de te amageste cineva nu ii baga in seama, nu are rost sa te stresezi pentru niste inapti

nu uita, tu esti cea desteapta, nu cei din jur, indiferent ce ar zice ei

| vivi_1903 a răspuns:

Daca ai fi prietena mea te-as asculta la tot ce spui.esti foarte desteapta si daca ai ceva important de spus sa il spui ca vreau sa il aud ca vreau sa fiu ca tine.ar trebui ca toti oamenii sa pastreze planeta curata, frumoasa si sa nu arunce gunoaie pe jos ci la gunoi. cel mai bine ar fi sa o duci la reciclare ca sa faci economie. bine ca ai spus acele vr.