| Bejan_Mara_Ruxandra_1998 a întrebat:

Am pictat folosind culori in ulei pe o jacheta de blugi dar imi e teama sa nu se distruga daca stau rezemata de ceva, de ex in masina, m-am gandit sa aplic peste aracet, credeti ca va proteja culoarea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vopseaua de ulei este mult mai rezistent decat adezivul aracet.
In mod normal, panza de blugi ar trebui sa absoarbe vopseaua, daca NU este material sintetic (la fel ca picturile in ulei facute pe panza de pictori).

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Culorile de ulei nu se folosesc pe o panza netratata, caci au tendinta sa se absoarba, asa cum jacheta ta de blugi a preluat tot uleiul de la culori. Cand va fi sa o speli, nu garantez deloc rezistenta culorilor si a desenului cand o vei baga la masina de spalat. Culorile de ulei se intaresc. Aracetul nu ajuta cu nimic, asta daca vrei sa iti strici mai mult jacheta decat este acum.
Acum fapta ai comis-o. Alta data daca vei vrea sa-ti pictezi vestimentatia, exista culori speciale pentru textile care nu se duc la spalat, rezista in timp. Alta data cu asta sa pictezi, nu culorile de ulei ori acrilice, acestea le folosesti pe panze, pereti, sticla, nu si vestimentatie!

| darrio2007 a răspuns:

La prima spalare nu ai sa mai stii ce ai pictat.

| Doja a răspuns:

Problema la orice lac (asa cum vrei sa faci tu solutie de aracet pentru ulei) este ca rigidizeaza suprafata. E ok sa lacuiesti suprafete rigide cum ar fi o panza care sta mereu intinsa, o bucata de lemn, etc. O haina nu este rigida, si mereu se va plia/va rupe suprafata pe care doresti tu sa o protejezi.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Poate dura si cateva zile pana se usuca culorile de ulei, nu o atinge pana nu e uscata complet.

| DominikCampbell a răspuns:

Dacă tu crezi că merită, fă-o.Toarnă aracet peste ea cât nu se ia culoarea.