| Jolley a întrebat:

Am scris o carte (inca mai scriu la ea, n-am terminat-o inca) as vrea sa o public la o editura "frumoasa". De asemenea as vrea sa-mi protejez dreptul de autor si cartea sa fie scrisa cu numele meu.

Unde trebuie sa merg ca sa o public... in judetul meu nu sunt decat 2 edituri care publica carti de colorat si reviste. Deci nu am edituri in judetul meu.

P.S: Am cautat pe internet si nu m-a ajutat cu nimic dat fiind faptul ca in judetul meu nu am edituri unde sa merg. Si n-as vrea ca sa trimit cartea acolo fiindca ar putea sa o publice ei fara numele meu si alte din astea...

Va rog! Ceva sugestii si ajutor.

Răspuns Câştigător
| Nymeria a răspuns:

Hei bua inainte de a publica cartea ai putea sa o pui pe acest site http://www.wattpad.com
e tare fiindca nimeni nu poate sa-ti dea copy-paste la poveste, acolo ai primi pareri despre poveste si daca va fi bine primita poti sa te gandesti la publicarea ei, poate cineva iti va vedea cartea si te va contacta, sunt dej cativa useri care au reusit sa-si publice cartea:))) mult noroc,
ps:daca-ti faci cont sa-mi spui si mie numele de utilizator

| Jolley explică (pentru Nymeria):

crying mi-am facut cont dar numi trimite e-mail-ul de confirmare, ce fac?
(am dat retrimitere de nu stiu cate ori am astept si tot nimic[ieri am facut chestia asta])
big grin

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In momentul in care ai spus editura frumoasa sincer te-ai cam discreditat singura dar poate ca e doar o scapare... Drepturile de autor se protejeaza cu ajutorului unui cod ISBN pe care il comanzi si care te protejeaza de furtul intelectual. Cat despre edituri..conteaza foarte mult manuscrisul tau si valoarea lui intrinseca. Daca vrei, poti lua legatura cu mine care in calitate de scriitor sa-ti spun daca ai sanse sau nu.
oradeaheelchess e id-ul.
Numai bine!

| Elenaaa23 a răspuns:

Http://www.galaxiagutenberg.ro/2010/06/29/etapele-editarii-unei-carti/
uite un site care sa te ajute
Eu gasisem pe un alt site mai bun dar nu mi-l mai aduc aminte asa ca ti l-am dat pe acesta(care este si el bun).
Si eu am problema asta :( inca nu am terminat cartea dar cand am sa o termin am de gand sa o publica la o editura mai buna (sper eu) doar ca tot ca la tine nici la mine in oras/judet nu sunt editurii bune si na... Oricum eu mai am timp sa ma gandesc si la editura pana sa o termin. :P Sper sa reusesti si sper ca daca se va intampla, sa ajung intr-o zi sa iti citesc cartea.
xoxo