| AlinutzaRouz a întrebat:

Am si eu o curiozitate. De ce nu trebuie sa te imbreci in rosu la o inmormantare?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Culoarea rosie semnifica viata, dragostea pasionala. Ea declanseaza bucurie, optimism, pofta de viata.Este o culoare energizanta.La o inmormantare ea contrasteaza cu evenimentul si denota o totala lipsa de solidaritate cu cei indoliati.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru ca iti arati indiferenta si fericirea. Cred eu.Trebuie o culoare care sa manifeste regretul, respectul fata de cel trecut la Domnul.

| Silvia a răspuns:

Ca sa nu se supere mortu ca el e in negru si tu in rosu...macar in ultima zi sa fie si el fericitlaughing

| www a răspuns:

Ah, nu stiu exact sa iti explic. daaar daca te-ai imbraca la o inmormantare in rosu e ca si cand te-ai ibraca in alb, ros E vorba de semnificatia culorilor si din astealaughing. Rosu e o culore puternica, cauta pe google si poate gasesti raspunsul.laughing

| AlinutzaRouz explică:

Nu aveam de gand sa fac asta, era doar o curiozitate

| viki a răspuns:

Nu cred ca ar fi frumos, cum zice @starchewer, toata atentia s-ar indrepta spre tine.

| margaritar a răspuns:

Din respect... din bun simt...straight face u ce crezi?

| starchewer a răspuns:

Pai ai fura toata atentia ...nu? si la inmrmantare atentia ii revine mortului... asa ca respectal si imbraca-te in negru ...sau verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cere pentru orice eveniment o anumita tinuta.In cazul unui deces se cere o culoare mai sobra cea ce rosul nu prea exprima...

| ultraspolitm a răspuns:

Dooamne pentru ca ti doliu sau esti indoliata si trista Doamne.