| Biholar_Andi_1997 a întrebat:

Am si eu o întrebare... Am 17 ani si aș vrea să înființez o trupă de teatru... Care sunt etapele? Dacă nu pot să o fac din cauza vârstei se rezolvă laughing doar că vreau să știu exact ce trebuie făcut

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa infiintezi o trupa de teatru la scoala, sub indrumarea unui profesor, sau acasa la tine, cu prieteni, ca hobby/ joaca intre copii.
Dar legal, nu se poati face e face asta, ca nu ai putere juridica sa faci asa ceva si nici nu esti major sau calificat pentru asta.

| sierra1 a răspuns:

Adică cu acte (cod CAEN) facturi, chitanțe, impozite și d-ălea?

| Biholar_Andi_1997 explică (pentru sierra1):

Mă referam că trupa de teatru ca să funcționeze trebuie să aibă niște acte... Adică eu așa cred. Nu știu dacă funcționează la fel ca o firmă normală

| Biholar_Andi_1997 explică (pentru sierra1):

Nu știu dacă funcționează ca o firmă de asta aș vrea să știu ce trebuie să fac ca să o pot creea și să pot participa cu ea la diferite concursuri sau festivale de teatru

| sierra1 a răspuns (pentru Biholar_Andi_1997):

Dacă vreți să incasați bani (voi știți dacă meritați) vă trebuie - așa cum am zis - și un cod CAEN și facturi și chitanțe și inregistrarea la fisc, registru de comerț, bla bla

| sierra1 a răspuns (pentru Biholar_Andi_1997):

Incepe cu PFA vezi aci deltalii pentru acte:
https://www.calculatorvenituri.ro/......i-necesare

| Andreeush a răspuns:

Intreaba o persoana din domeniu, in felul asta o sa ai toate detaliile si iti va fi mai usor.