Întrebare recomandată | HelpingHands a întrebat:

Am și eu o întrebare pentru cei care pictează. Unde pot găsi pigmenți Cyan magenta și yellow pentru a le amesteca cu vopsea lavabila? Vreau sa pictez pe pereți și m-ar ajuta foarte mult sa am aceste nuanțe ca voi folosi un instrument digital pentru a îmi spune din ce procentaje de cuan magenta sau yellow sunt compuse culorile.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tot ce voi spune va fi din experienta acumulata in pictura pe pereti, si din teoria invatata cu aceasta ocazie, caci inainte de a ma apuca de ceva, imi place sa studiez teoria mai intii.

In primul rind, nuantele de cyan, magenta și yellow nu sunt standardizate. Adica cele de la Caparol nu vor fi aceleasi ca cele de la Oskar. Daca le pui in aceeasi cantitate, unele intr-o lavabila, celelalte in alta lavabila, vei avea surpriza sa ai doua nuante mai mult sau mai putin diferita. De aceea, fiecare firma vine cu propriul paletar de culori. O anumita cantitate de la Caparol, da o nuanta ce apare doar pe paletarul de la Caparol, nu si pe paletarul de la Oskar. Aceeasi cantitate de la Oskar, apare pe paletarul de la Oskar, dar nu si pe cel de la Caparol. De ce e asa? Pentru ca in spatele pigmentilor e o intreaga chimie. Sunt substante chimice ce reactioneaza intre ele, si atunci, chiar daca vezi ca pigmentii sunt aceiasi de la ambele firme, rezultatele pot fi diferite, caci modul in care au fost fabricati pigmentii a fost diferit. Mai grav e cand iei sa zicem cyan de la Caparol si amesteci cu magenta si yellow de la Oskar. Acolo te poate surprinde cu totul. Caci nu stii ce reactii chimice fac pigmentii intre ei. Deci amestecarea lor nu e deloc indicata.

In al doilea rind, e vorba de lavabila. Tot chimie e si aici. Folosind aceeasi lavabila, si aceiasi pigmenti, poti cit de cit sa stii ce nuante iti faci, dar daca o schimbi, pe acelasi criteriu de dinainte, poti avea surprize cand incerci sa faci o nuanta stiuta, cu pigmentii folositi inainte, si surprize mari cu alti pigmenti. Mai mult, la lavabila ai de a face si cu puterea de acoperire a lavabilei, care iti indica cit pigment trebuie sa absoarba ca sa dea o anumita nuanta. Ca sa intelegi, ma folosesc de var ca exemplu. Varul nu are aceeasi putere de acoperire, si daca vrei sa zugravesti cu el, necesita mult mai putin pigment ca sa scoti aceeasi nuanta la lavabila. Albul intens al lavabilei iti va face probleme la pictura, caci fie nu vei reusi sa obtii nuante vii, fie va trebui sa pui foarte mult pigment. Cit despre negru, poti sa uiti, la lavabila poti obtine cel mult cenusiu.

In al treilea rind, dozajul. Digital, poti avea cu precizie dozajul in procente. Sa il faci manual e mult mai greu. O poti face doar aproximativ, "la ochi". Pentru ca aparatele ce scot automat nuantele, folosesc ca sa diferentieze o nuanta cateva picaturi la o galeata de 24 de kg, si dozeaza pigmentul cu foarte mare precizie, ori tu la pictura ai nevoie de o cantitate mult mai mica, ceea ce face mult mai dificil dozajul, mai ales ca se face manual. Instrumentul digital te poate ajuta doar in masura in care sa iti spuna raportul dintre cei trei pigmenti (de exemplu doua parti cyan, cinci magenta, unu yellow), pe care il stabilesti pe urma procentajului lor. Ca iti va si iesi manual facut, asta e mai greu de crezut, pana la urma instictul tau de pictor, daca ai mai facut lucrari iti va spune cit sa pui din fiecare.

Si nu pot sa inchei decat cu un sfat. Incearca sa pictezi cu culori acrilice. E adevarat ca se usuca rapid, dar exista solutii pentru incetinirea uscarii lor. Dar marele avantaj e ca sunt versatile, si poti obtine cu ele nuante foarte vii. Si se lucreaza cu ele mult mai usor decat cu lavabila. Pentru mine au fost o revelatie cand le-am descoperit. Eu am folosit mult Polycolor de la Maimeri, pentru ca aveau putere de acoperire foarte mare, si cu un borcanel de 140 de ml puteai acoperi 4 mp, dar nu le-am mai vazut in ultimul timp in comert.

Iar daca vrei sa vezi ce am facut eu, poti intra pe www.picturadecorativapepereti.blogspot.com Nu chiar toate imi apartin de acolo.
Mi-ar place sa vad ce ai facut si faci tu. Sunt sigur ca sunt lucrari interesante
Succes la pictat!

| HelpingHands explică (pentru cristi202):

Https://photos.app.goo.gl/nu7XemfyXfqsLwZKA Aici e albumul meu de picturi

| cristi202 a răspuns (pentru HelpingHands):

Interesant. Ai talent. Si un stil foarte original de a picta. Imi place mult. Cel mai mult îmi place acea dama pictata cu negru (schitata in cateva "linii"), dar, pentru ca e pe stilul meu, minimalist. Dar toate sunt foarte frumoase.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La orice magazin de metalo-chimice sau Dedeeman, etc.

| PesAdrianYT a răspuns:

Daca este pentru pictat pigmenți Cyan am vazut la magazine de arta dar poti incerca la metro au preturi cat de cat. Depinde de bugetul dumneavoastra