| SlymOvy a întrebat:

Am tot vazut in videoclipuri si pe la proteste steagul Romaniei gaurit, ce semnificatie are? Multumesc!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca Romania are o o gaura mare, gaura in economie, in parlament, in domeniul sportiv, peste tot. Estem vai de curu' nostru.

| 이채린 a răspuns:

Pe timpul lui Ceausescu. La mijloc se afla un desen care reprezenta comunismul din Romania. Iar la revolutie a fost gaurit in sensul ca oamenii vor sa scape de comunism.

| SlymOvy explică (pentru 이채린):

Ok si acum ca am scapat de comunism ce mai vor cu acest drapel?

| 이채린 a răspuns (pentru SlymOvy):

Acum il arata la proteste cu parere de rau. happy Si-au dat seam ca era mai bine atunci.

| SlymOvy explică (pentru 이채린):

Multumesc!

| 이채린 a răspuns (pentru SlymOvy):

Cu placere.

| Psychopath a răspuns:

În ’89, stema de pe drapel era un simbol al dictaturii comuniste. Și mai era și urâtă, dacă e s-o comparăm cu stemele pe care le-am avut-o pe steag înainte de venirea comuniștilor.
n ’89, decuparea stemei era simbolică, gestul acela însemnase ceva. După evenimentele din ’89, drapelul românesc a rămas doar cu tricolor. S-a renunțat la stema cu spice și… avem, ce-i drept, același steag cu al Republicii Ciad (mă rog, cică ei ar avea albastru indigo, iar noi albastru-cobalt, dar diferența e insesizabilă). Asemănări sunt și cu drapelele din Andorra și Moldova (acestea având însă steme diferențiatoare). Dar nu asemănările astea au fost motiv de răzvrătire.
În protestele împotriva (neo)comunismului din ’90 era cumva justificată (re)apariția drapelului găurit, căci făcea trimiterea simbolică spre comunism, atrăgea atenția.

Acum însă, după mai bine de douăzeci de ani, la orice miting, grevă sau protest apar steagurile cu gaură în mijloc. De ce? Nu mai e vorba despre comunism, nu mai are legătură cu republica socialistă România, cu stema aceea.