| flavius01 a întrebat:

Am vreo inclinatie spre scenaristica? As putea sa devin scenarist? Stiu ca am mai pus aceasta intrebare si inainte si am mai postat si cate o idee diferita de scenariu/film pentru fiecare intrebare. Acum iata-ma din nou cu o alta idee care suna cam asa: Actiunea se petrece in Olanda in Cartierul Rosu din Amsterdam (un cartier de prostituate care stau semi-imbracate in vitrina ca sa atraga clientii). Totul incepe cu o serie de crime ce au un faptas necunoscut, dar cu siguranta vorbim de un criminal in serie pentru ca toate victimele au murit sugrumate dupa care au fost rastignite de podea, intocmai ca si Iisus Hristos. Politia, realizand ca nu reusesc sa dea de el in timp util, decid sa trimita un agent infiltrat si o trimit pe Brittany, o femeie extrem de frumoasa parte a departamentului de Omucideri, care ajunge in acel cartier si reuseste sa intre in marea afacere. Aceasta incearca sa se adapteze gandirii acelor femei si incearca sa adopte stilul lor de viata. Cu toate ca a suferit mult in urma fiecarui client, ea a reusit sa se controleze si sa se resemneze. A reusit sa lege o prietenie foarte frumoasa cu o "colega de munca", care a fost mai tarziu si ea inca o victima pe lista cruntului asasin. Dupa cateva luni de incercari de a descoperi asasinul, agenta infiltrata reuseste sa afle mai multe detalii de la cateva femei de acolo care sustin ca acest client care era de fapt asasinul era imbracat bine astfel incat sa nu i se vada chipul iar crimele erau toate realizate la ora 6 dupa-masa. Acest agent imparte informatia politistilor care o publica si in ziare, in speranta ca cineva va il va vedea sau il va sesiza dupa comiterea unei crime si va suna politia. Criminalul isi schimba brusc modul de operare, victimele fiind acum asasinate prin injunghiere. Intr-una din zile, un barbat misterios care era intruchiparea vie a descrierii asasinului a intrat in locul unde avea vitrina agenta infiltrata. Aceasta realizand ca ar putea fi criminalul l-a dominat cu cateva lovituri puternice dupa care a fost arestat. Barbatul era un om oarecare ce declara ca nu el era criminalul, dar evident ca nu l-a crezut nimeni. Situatia se complica cand sirul de asasinate continua dupa tiparul vechi, iar agenta infiltrata primeste scrisori de amenintare pe vitrina unde statea ca sa atraga clientii, realizand ca este urmatoarea victima. Incearca sa sune la politie, dar chiar in clipa aceea apare criminalul care dupa o lupta grea reuseste sa o doboare pe agenta si o bate crunt. Aceasta totusi reuseste sa sune la politie si chiar dupa ce criminalul a rastignit-o si a lasat-o aproape moarta, politia a sosit si l-a arestat pe criminal. Socul a fost urias cand au descoperit ca acel criminal era o femeie si nu un barbat, asa cum au crezut in acest timp, iar femeia era chiar agent al poltiei. Astfel, aceasta stia modul de operare al politiei si stia cum sa nu lase urma ca sa nu fie prinsa. Motivul pentru care a facut acestea l-a dezvaluit in timpul procesului si anume faptul ca ea este lesbiana iar iubita ei a murit de SIDA aici

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Nu sunt scenarist dar am vazut foarte multe filme la viata mea. Sper sa nu interpretezi nasol ceea ce-ti voi spune, este o critica ce se vrea a fi constructiva. Nu am nici un interes sa te descurajez, daca devii un scenarist bun, vei face niste filme bune pe care eu le voiputa urmari cu placere. Cred ca e cazul sa mai citesti cateva carti si sa te mai uiti la cateva filme europene. De ce: ai o idee destul de agresiva (ceea ce nu e neaparat un lucru rau, violenta vinde - dar nici inedit). Pe de alta parte imi suna foarte a "temnita rosie" cu R.Ghere. Nr. 3: Personajul principal (Brittany) isi incalca practic toate principiile (ajunge prostituata din politista). Asta duce la desfiintarea eroului povestii. Poti avea surpriza ca la salvarea lui Brittany, nimeni sa nu reactioneze nicicum pentru ca nu ii mai atribuie nici un rol salvator. Inca un aspect: criminala nu are motiv sa ucida colegele prietenei sale decedate ci clientii. Da, e bun elementul surpriza, dar trebuie sa aiba si sens. In orice caz, nu fii descurajat, citeste mult si urmareste cat mai multe filme (necomerciale si comerciale deopotriva); astfel, mintea ta va incepe sa functioneze mult mai elaborat si mai inedit. Iti urez succes, si in masura in care pot, am sa citesc rezumatele scenariilor daca mi la vei trimite si vrei o parere!

| flavius01 explică (pentru DanAmarandei):

Mi-ai putea trimite id-ul tau printr-un mesaj privat? happy

2 răspunsuri:
| Blablabla0012 a răspuns:

Suna destul de bine. Daca iti doresti cu adevarat sa devi scenarist poti mai ales daca ai ambitie.