| flavius01 a întrebat:

Am vreo sansa sa devin scenarist? Voi ce parere aveti? Stiu ca am mai postat niste idei aici, dar vreau sa ma conving pe mine si pe voi de raspunsurile primite/date. Prin urmare vin cu o alta ideea, de data asta mai "artistic" prezentata:
Charlotte este o fata de 22 de ani foarte frumoasa, cu un corp de invidiat. Ea s-a casatorit cu un barbat mai in varsta decat ea care o iubea enorm de mult, dar ei nu ii pasa decat de banii lui. S-a intamplat ca barbatul respectiv sa aiba un accident de masina in urma caruia moare. Charlotte este sigura ca va mosteni tot ce a avut sotul ei, dar visele ei se spulbera brusc in clipa in care avocatul ce citea testamentul a rostit numele Raul, fiul sau dintr-o relatie anterioara, Charlotte ramanand practic in strada (sotul ei stia prea bine ca sta cu el doar pentru bani). Distrusa, Charlotte se muta cu sora ei care ducea o viata modesta spre diferenta de ea si incearca sa gaseasca o forma de castiga banii ca inainte, adica fara prea mult efort. Reuseste sa se angajeze ca animatoare intr-un local, reusind sa castige niste bani frumosi. Intr-una din nopti, un barbat foarte bine imbracat s-a apropiat de ea cand era pe punctul de plecare si i-a dat adresa unui hotel, unde o va astepta. Stiind ca nu va mai prinde o ocazie ca aceasta, Charlotte s-a dus grabita spre hotelul respectiv unde o astepta respectivul barbat si impreuna au petrecut o noapte de neuitat. Dimineata, in timp ce discutau, barbatul i-a propus un "job" unde va castiga o suma imensa de bani (mult mai mult decat a a avut cand a fost maritata cu sotul ei) in schimbul a ceea ce stie ea sa faca. Niciodata nu i s-a precizat exact ce va trebui sa faca, dar ea si-a imaginat ca ar fi vorba de striptease, iar ocazional va gasi un nou sot "iubitor". I-a propus sa se intalneasca seara urmatoare la o adresa pe care i-a dat-o, acolo urmand sa stabileasca restul lucrurilor referitoare la acest job, dar ea nu poate sa zica nimanui despre aceasta intalnire. Seara urmatoare, Charlotte a plecat pe ascuns din garsoniera surorii ei, mergand la locul de intalnire. Mare i-a fost surpriza cand, in loc sa il vada pe barbatul respectiv, s-a intalnit cu un grup de barbati ce pareau a fi garzi de corp care au bagat-o cu forta intr-o masina si dusa in afara orasului catre o vila uriasa ce putea fi considerata o mosie. Acolo a fost violata pentru inceput de un grup de barbati, dupa care a fost dusa intr-o camera mica si rece unde a fost inchisa. Catre seara s-a intalnit cu barbatul respectiv caruia i-a cerut explicatii printre lacrimi, dar barbatul i-a zis ca nu va trebui sa faca decat ceea ce stie ea mai bine, sa se prostitueze. Ziua urmatoare Charlotte a fost dusa intr-o incapere mare ce era numita Cosmetica unde au aranjat-o niste fete ce pareau a se afla in aceeasi situatie ca si ea, dupa care a fost dusa la seful acestei organizatii si a fost obligata sa intretina relatii sexuale cu el, dupa care a primit porecla de Lolly. In zilele urmatoare a fost violata de un numar mare de barbati care plateau bani pentru a-si alege o fata dintr-un catalog, fata cu care urma sa intretina relatii sexuale. 5 ani mai tarziu, dupa nenumarate torturi si violuri Charlotte/Lolly a avut ocazie de a scapa dintr-o neglijenta a barbatilor ce pazeau camerele unde fetele intretineau relatiile sexuale cu barbatii, dar incercarea a esuat, iar ea fost batuta cu pumni si picioare pentru fapta sa. Cateva luni mai tarziu, cand Charlotte a fost iar solicitata, s-a facut un control medical ce a adus un rezultat socant si anume faptul ca ea are SIDA in urma unului dintre contactele sexuale pe care le-a avut fara sa se protejeze (asa au cerut clientii, care au platit o suma de bani mai mare pentru acest favor). Abia dupa 5 ani de torturi si violuri Charlotte a reusit sa iasa din acel loc unde a fost violata si batuta de nenumarate ori datorita unui barbat care a vizitat-o frecvent si a platit o suma de bani uriasa pentru a putea sa o scoata de acolo. Barbatul i-a facut acte noi cu o noua identitate fara sa stie de boala fetei. Charlotte i-a fost foarte recunoscatoare pentru gestul lui, dar cu toate acestea barbatul a decis ca vor locui in Statele Unite, pentru ca sa se asigure ca nu va avea probleme cu politia. Astfel, Charlotte disparea practic de pe fata pamantului, dar nu pentru mult timp. Ea s-a casatorit cu acel barbat care a aflat ca are SIDA si a platit cei mai buni medici ca sa o trateze, ceea ce i-a imbunatatit in masura posibilului starea de sanatate. Charlotte a inceput sa se implice in afacerile sotului sau si anume cele legate de trafic de droguri. Dupa cateva luni, Charlotte si-a omorat sotul prin otravire pentru a ramane cu afacerile lui, ceea ce a si facut. Ajunsa acum la putere, Charlotte se intoarce in tara de unde a plecat unde il cauta in toate formele posibile pe barbatul care a supus-o timp de 5 ani la acele chinuri si torturi. Charlotte il gaseste si il supune unor torturi inimaginabile, in urma carora barbatul moare. Imediat dupa, Charlotte se preda politei din Statele Unite unde este condamnata la inchisoare pe viata pentru cele 2 crime si pentru implicarea sa in traficul de droguri, Charlotte murind la doar cateva luni dupa din cauza bolii care a macinat-o lent si dureros in inchisoare. Ce parere aveti? Ati urmari un asemenea film daca s-ar realiza? Nu pretind sa fie chiar viata reala, dar incerc sa ii dau credibilitate. Orice sfat sau parere e binevenita happy

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cu idei adunate dintr-o sumă de filme de gen denotă că ai nu neapărat scînteia ci un anume fel de a te orienta în hățișul unor asemenea "story"- uri.
Cel de față nu l-aș categorisi chiar la "banal"dar parcă nu i-ai găsit scînteia, "cloo"-ul, acel ceva care să spargă tiparele. Și apoi, în cel mai fericit caz, trebuie de găsit finanțatorul.
Ca idee de pornire ai ceva în tine și, dacă te zgîndără pasiunea poți chiar și încerca.

| Giinger a răspuns:

Flavius, ai idei foarte bune, sa o tii tot asa! uite, poti incepe prin a-ti face un blog si sa notezi acolo toate ideile care iti vin happy am citit cele trei idei pe care le-ai scris pe TPU si mi se pare ca dispui de multa multa imaginatie. pui pasiune in ceea ce faci si asta e ff bine pentru tine, apreciez ca fata de alti adolescenti, tu alegi sa faci ceva practic si folositor tie cat si comunitatii. Tine-o tot asa, eu iti urez succes pe viitor si sa mai scrii pe TPU idei din astea! grija la exprimare, atata iti atrag atentiahappy
referitor la intrebarile anterioare cu inaltimea si...nu lasa gurile rele sa te critice! dovedeste-le ca tu esti mult mai important decat ei si poti mai multe! succees!>big grin

| PsychoDreamer a răspuns:

Salut! si eu incerc sa scriu un scenariu la o epopee(poveste), imi reuseste in linii generale, dar nu am inca clar stabilit detaliile, si morala, adica sensul povestirii. Si visez ca in viitor sa fie filmata o animatie pe scenariul meu happy. AS vrea sa-ti adresez niste intrebari referitor la subiect : cum iti vine inspiratia? si cum, in genere, scrii, adica ce tehnica folosesti?

| flavius01 explică (pentru PsychoDreamer):

Inspiratia...nu o caut, pur si simplu ascultand sau citind despre un anume subiect imi vine o idee pe care incerc sa o dezvolt, mai adaug personaje, actiune, rasturnari de situatie, etc. Cat despre scris...nu stiu nici eu din ce motive, dar nu am inceput sa scriu. Sunt doar niste idei pe care le am in cap. Nu eram sigur daca merita sa le scriu sau o sa-mi pierd vremea pur si simplu, dar datoria parerilor voastre am sa incep sa scriu aceste idei care le am. Daca mai e ceva, imi poti lasa id-ul tau intr-un mesaj privat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare cunoscut sau cel putin comun.

| paulthegame a răspuns:

Omule nu esti bun esti prea bun, pune mana si fa un film si sa imi spui cand.imi place povestea

| sanatatesiviata a răspuns:

Simplitatea, si prezentarea situatiilor cat mai bune, de folos este bine de scos in evidenta, mai mult in viata dar si in orice scenariu, deoarece cu ce NE ALIMENTAM MINTEA, asa o sa gandim in viitor, si putem sa facem unele actiuni care nu ne "caracterizau" in viata de zi cu zi.

Urmeaza un stil de viata nesanatos, alimentatie nesanatoasa vezi urmatoarele linkuri:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:
http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

Asemenea pentru sanatate mintala, emotionala si sufleteasca a se vedea si conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| Alec a răspuns:

rolling on the floor) UPS! Nu am zis nimic, nu sunt vreun carcotas.