| Myuu a întrebat:

Are Asia vulcani? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Are! Două treimi din Cercul de foc al Pacificului(The Pacific Ring of Fire) se află în arcurile insulare din Pacificul de Vest, iar restul pe țărmurile pacifice ale celor două Americi.Fosele care mărginesc Pacificul sunt activate din punct de vedere vulcanic si seismic, fapt care determină producerea a numeroase cutremure si justifică denumirea de centura de foc sau cercul de foc dată de specialiști acestei zone.

1 răspuns:
| elena17pb a răspuns:

Asia are vulcani pe insule deoarece asa se formeaza insulele
funda?