| ionelap a întrebat:

Argumentati de ce Mihai Eminescu este un poet roman. dau funda

8 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Poi s-a nascut in Romania avand parinti Romani iar operele lui sunt scrise in romana si post mortem a fost ingropat in Romania.

| enverhoxha a răspuns:

De fapt, conform Enciclopediei Britanice, Eminescu Mihai s-a născut la Ipoteşti, Imperiul Otoman.
În 1850 Principatele încă nu se uniseră şi se aflau sub suzeranitate turcească, de aceea locuitorii lor aveau paşapoarte otomane. Pentru Europa, ei erau supuşi otomani, iar ţările lor făceau parte din Imperiu.
Poţi deci să-i spui doamnei profesoare că Eminescu a fost, până în 1877, poet turc de limbă română. O să-ţi dea notă mare...

| n0matterman a răspuns:

Argumenteaza tu de ce nu este un poet roman.

| Bezea a răspuns:

A vrut sa zica "romantic" nu roman. Nu cred ca exista profesori atat de batuti in cap incat sa te puna sa argumentezi ca e roman.

| AndreiP98 a răspuns:

Are poezii in romana, are nume romanesc, n-o fi chinez, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrumar1 a răspuns:

Pai e Mihai daca era George stateai la indoiala ca nu poate fi romanbig grin, e roman pentru ca a scris versuti romanesti si pentru ca provine dintr-o familie basarabeana fiul lui raluka si tacso am uitat cum il cheama (Sai dea domnu sanatte)Eminovici, cre ca sti ca el e Eminovici dar si-a pus eminescu ca sa sune mai frumos

| ionelap explică:

Sincera sa fiu chiar un profesor m`a pus sa argumentez asta rolling on the floor