| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Armata de teracota din China cam cat de mare e? cu ce scop a fost construita? cand a fost construita?

Ofer funda pentru cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu stiu ca armata a fost construita chiar dupa chipul fiecarui soldat din armata imparatului. Scopul era ca armata sa urmeze imparatul in viata de apoi si sa il protejeze.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Si cam cat de mare e aceea armata? din cate statui e facuta?

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu știu, dar cred că măcar 1000 de soldați ar fi.

| FreddieM a răspuns:

Armata de teracota, cam cat sa fie de mare...Cam cat o soba zic eu.winking

| armiaso a răspuns:

Tineretul din ziua de astazi stie sa acceseze TPU si sa ofere funde dar wikipedia nu, ntz, ntz.

| FreddieM a răspuns (pentru armiaso):

Hai fii si dumneata putin mai ingaduitor. E mai fain sa interactionezi cu oameni, mai auzi o gluma, mai dai un raspuns. Wikipedia e pentru oameni,, seriosi" happy