| anonimaalee29 a întrebat:

As dori sa am o cultura generala mai bogata, stiti ce m-ar putea ajuta? Un site, o carte? Astept cat mai multe recomandari. Multumesc.

17 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Citeste carti. Sau citeste Wikipedia.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GdX):

Pe Wikipedia poate scrie și un copil de 5 ani, deci nu Wikipedia nu este pentru cultura generala.

| GdX a răspuns (pentru DoctorWh0):

Sunt pagini pe wikipedia cu bibliografie completa pe care nu poate scrie oricine. Paginile de istorie, geografie, stiinta, medicina nu pot fi modificate. Daca ai ceva de adaugat scrii comentariu sursa si vei astepta raspuns daca este in regula ce scrii tu sau nu.

| RAY a răspuns:

Cel mai bine e sa vezi un documentar ca memorezi mai mult, dovedit stiintific

http://istoria-universului-2020.blogspot.com/

| Bondarel99 a răspuns:

Citeste niste enciclopedii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe carti.

| wpetterssone a răspuns:

Pentru o cultură generală avansată trebuie să citești și să te informezi în multe domenii: medicină, psihologie, fizică, literatură, filozofie, matematică, chimie, biologie, aeronautică, electronică, informatică. Sunt o mulțime de informații în cărți pe aceste teme. Pe internet verifică în mai multe surse, nu lua ca adevăr tot ce scrie. Nu ști cine a publicat: un profesor universitar sau un copil care face glume.

| Doja a răspuns:

Aristotel - dialogurile nicomachiene
Platon - republica
Homer - povestiri eroice (iliada, odiseea)
Legendele Olimpului

Basme Romanesti - Petre Ispirescu
Ion Creanga - Amintiri din Copilarie
Mihai Eminescu - Scrieri (tot)

Dupa ce termini toate astea revino si mai bagam o fisa.

Nu iti lua cultura generala de pe Youtube.

| gheorghe699 a răspuns:

Prietene,lectura,lectura ...citeste mult este singurul mod, nu site-uri, ..inainte de 1989 oamenii erau mult mai culti, pentru ca citeau, studiau, nu site-uri si prostii..cum spunea un mare cronicar roman; Grigore Ureche "ca nu este alta mai frumoasa si mai cu folos zabava, decat cetitul cartilor "

| ngllllll a răspuns:

Incepe cum Biblia si cu Shakespeare: Hamlet, Romeo si Julieta, Macbeth, Othello. Mergi la teatru sau uite-te pe Youtube la piese de teatru. Apoi literatura: John Fowles "The Collector" e si film, "The Magus", Jane Eyre, Pride and prejudice, Iluzii pierdute de Balzac, Nichita Stanescu, Ciuleandra de Rebreanu (e si audio pe Youtube), Hexaimeron de Sf. Vasile cel Mare, Sf. Ioan Gura de Aur, Sf. Ioan Cassian, Emil Cioran, Aristotel - Arta poetica, Ovidius, Eugen Ionesco - rinocerii ( e si pe Youtube audio), William Golding, O'Neil - Mourning becomes Electra, Henry Bergson, Sf Luka al Crimeii - Puterea inimii. Intr-un an le termini lejer. Cauta si filme dupa marii autori: Dickens, Lord of the Flies, Waiting for Godot, etc.

| User23434 a răspuns:

Salut, daca vrei sa iti dezvolti cultura generala ai putea sa te uiti la canale de topuri precum TOP8 sau Zaiafet. Si o carte buna de cultura generala ar fi Marea Carte a Inumatinatii, recomandata de Zaiafet si care pare interesanta. Acolo sunt explicate tot felul de subiecte, dar nu ca la scoala, din punctul de vedere al conducatorilor sau al anumitor scriitori, ci din punctul de vedere al evreilor din lagar sau detinutilor din puscarie....etc. Sper ca ai inteles la ce ma refer, salut!

| User23434 a răspuns:

Salut, ai putea sa citesti Marea Carte a Inumanitatii. Acolo sunt explicate tot felul de evenimente istoice din prisma detinutilor sau a soldatilor...etc, nu din cea a conducatorilor. Si ai putea sa te uiti si la canale de YouTube de topuri, precum TOP8 sau Zaiafet.

| coadadematura a răspuns:

Uita-te pe National Geographic

| Mortish a răspuns:

Ai putea citi carti, vizionarea documentarelor ajuta.

| dragutza43 a răspuns:

Iti recomand carti de la editura Arthur, sunt interesante si parca vr sa citesti mai mult

| RoKillerGAmer a răspuns:

Poti incerca aplicatia Triviador daca vrei sa iti imbogatesti cultura generala sau sa citesti carti. Funda?

| Aurel88 a răspuns:

Gasesti aici o lista cu carti interesante despre cultura generala
https://www.cartipdf.com/? s=cultura+generala
Eu am ajuns la jumatatea cartii 100 Teme de cultura generala din istoria gandirii. Pana acum mi se pare preintre cele mai bune.