| sneji a întrebat:

As dori sa plec in Muntenegru si Croatia saptamana viitoare, dar am o problema legata de pasaport ( mentionez ca este pasaport simplu). Am vazut recent pe internet ca nu pot pleca daca imi expira in mai putin de trei luni de zile, caz in care sunt si eu deoarece imi va expira in data de 22 Octombrie anul in curs. Ce este de facut in acest caz? Trebuie sa- l schimb? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| IqStorm a răspuns:

Paşaportul e bun până la expirare. Nu există un termen până la care este valabil decât cel înscris pe el. În cazul în care se întâmplă aşa ceva poţi face reclamaţie împotriva măsurii deoarece îţi îngrădeşte dreptul la libera circulaţie. Concediu plăcut.

4 răspunsuri:
| giovana a răspuns:

Ba exista termen. Poti sa ti-l schimbi la urgenta cu o supra taxa, destul de mica.

| florar a răspuns:

Dar nu te intorci pana in octombrie? trebuie sa accesez situl politiei romane

| IqStorm a răspuns:

Paşaportul e bun până la expirare. Nu există un termen până la care este valabil decât cel înscris pe el. În cazul în care se întâmplă aşa ceva poţi face reclamaţie împotriva măsurii deoarece îţi îngrădeşte dreptul la libera circulaţie. Concediu plăcut.

| IqStorm a răspuns:

@giovana: nu mai induceţi oamenii în eroare prin dezinformare. Sună la 1958 şi nu uita să pui prefixul şi o să afli răspunsul chiar de la sursă. Taxa pentru preschimbarea paşaportului la urgenţă este de 196, 2.