| Vicente_Ionel_1973 a întrebat:

Aș dori să știu unde aș putea găsi în biblia noastră despre cruce?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Https://www.crestinortodox.ro/......rmantului/
https://www.crestinortodox.ro/......ngroparea/
https://www.crestinortodox.ro/......-Domnului/
https://www.crestinortodox.ro/......n-mormant/
Este acolo si in format audio, pentru cei care nu pot, sau nu vor sa citeasca :)
Dar Biblia voastra nu e ca si cea a noastra? Biblia e una singura, de oriunde ai citi-o, marturiile celor patru evanghelisti cu privire la cruce, la rastignirea lui Isus, pe care ti le-am oferit aici, sunt aceleasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Bănuiesc că dl Ionel s-a referit la Biblia ortodoxă. Desigur, există o singură Biblie la origine, traducerile sunt diferite în funcție de cult. Vulgata pentru catolici, Biblia protestantă pentru protestanți etc. De aici apar disensiunile între creștini (toți care cred în Iisus Hristos).

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Traducerile nu fac prea mare diferenta între biblii, înțelesul e cam acelasi, indiferent ca e traducerea ortodoxa sau traducerea neoprotestante. Diferențele vin din alte surse. Un exemplu din cele cinci care a dus la Marea Schisma și a făcut posibila apariția ortodoxiei și catolicismului: ortodocșii cred ca la impărtășanie vinul e însăsi singele Domnului, catolicii cred ca e vorba doar de un simbol. Desi Isus a fost cit se poate de clar, si la fel e în fiecare traducere, cand a spus: "Luați și beți, acesta e singele Meu". Deci nu e vorba în acest caz de traducere cit de interpretarea ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Dl Cristi, nu aveți pregătire de specialitate, iar interpretările dv. sunt personale. Nu putem să avem o comunicare pertinentă pe această temă. Toate cele bune!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti interesant. Ce te face sa crezi ca nu am pregatire de specialitate? Cunosti cumva in amanuntime viata mea?
Si, da, nu putem sa avem o comunicare pertinentă atita timp cit tu nu aduci contraagrumente la ce am zis eu, ci te legi de viata mea personala. Am mai vazut asa ceva pe aici, desi prezentam dovezi, in loc sa am o discutie serioasa, se luau de mine facindu-ma in fel si chip.
Tu daca erai serios, eventual aduceai argumente la ce ai zis si eu am infirmat, aduceai argumente in care arata-i diferente de traducere, si argumente conform diferentele intre denominatiile crestine se bazeaza pe acele diferente de traducere. Nu crezi ca asa era corect? Insa nu ma astept sa faci asa ceva, cum nici pana acum nu mi s-a mai facut. Se pare ca e o regula, cand incepi sa te legi de persoana, ai cam terminat cu argumentatia serioasa. Sau, invers, cand nu mai ai argumente, e mai usor sa te legi de viata celui cu care discuti, ca sa iesi tu bine pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În evanghelii!

| oz_1736 a răspuns:

In noul testament.