| Victoriabell21 a întrebat:

As dori si eu sa stiu ce ar trebui sa pregatesc pentru admitere la facultatea de muzica....si daca vreti si la facultatea de arte? multumesc!

Răspuns Câştigător
| Victoriabell21 explică:

Draga mea, din cate stiu eu, pentru a da examen la Conservator sau la Facultatea de arte plastice, nu iti sunt indeajuns doar niste simple cursuri de pian sau de desen.Trebuie sa ai liceul de profil, respectiv de muzica sau arte plastice, si asta pentru ca, cel putin la Conservator, examenele sunt destul de dificile.Trebuie sa ai in repertoriu un concert, o partitura de Bach(asta este obligatoriu), si un studiu de virtuozitate, cum ar fi un Capriciu de Paganini.Cred ca se da si o partitura de citit la prima vedere.
La Facultatea de arte, cu sinceritate iti spun ca nu stiu in ce consta examenele.

5 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Depinde! La ce instrument canti?

| Victoriabell21 explică (pentru foxsilver):

Pai...am inceput sa fac cursuri de pian...insa as vrea sa ma axez pe desen, daca s-ar putea

| foxsilver a răspuns:

Scuze pentru eroarea cu Paganini.Pe moment am uitat ca studiezi pianul.Deci,un studiu de virtuozitate, la alegere.

| Victoriabell21 explică (pentru foxsilver):

Multumesc ca ti-ai batut capul cu mine! Apreciez! Cred ca ma mai gandesc si poate o sa ma indrept spre desen! Muzica o consider ca un hobby!

| foxsilver a răspuns (pentru Victoriabell21):

Cu placere.happy