| gabriielaaa a întrebat:

As vrea sa stiu ce fel de panza se foloseste la pictat pe panza. Nu am facut arte dar ma pricep la pictat si desen si as incerca sa fac tablouri din panza. Ce vopsea recomadati? Multumesc aticipat

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Gasesti panza de pictura pe site-urile de specialitate sau in magazine profilate. Este un material special, vei vedea.Nu e orice fel de panza.

Vopsea...Pentru panza recomand culorile pe baza de ulei.Nu se umezesc cu apa, ci cu un diluant special.

Pentru vopselurile in ulei, pensulele trebuie sa aiba capatul plat si solid(nu ca cele pentru acuarele, pe baza de apa).

Daca vrei sa obtii efecte mai frumoase, poti folosi si spatule.Cauta pe internet un magazin de arte(sau profilat doar pe pictura) si iti alegi de acolo.

| gabriielaaa explică (pentru cristi202):

Multumesc petru sfaturi o sa caut multumesc mult

| BlueDark a răspuns (pentru gabriielaaa):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In Bucuresti, la intersectia Bulevardului Dacia cu Calea Grivitei, sunt vreo 5 magazine cu profil artistic, in special materiale pentru pictura. Ala cred ca e cel mai bun loc pentru asa ceva, si poti cere recomandari vanzatoarelor. Succes!

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Punct ochit, punct lovit! Da, asa e! Si asta pentru ca in apropiere e si facultatea de arte. Unde e cerere, e si oferta happy.

| IvonneBk a răspuns:

Majoritatea folosesc panza de in. Pentru acest tip de pictura iti recomand o vopsea pe baza de ulei