| Aleka99 a întrebat:

As vrea sa stiu ce tipuri de creioane as putea folosi in realizarea portretelor relistice.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Catherine_8535 a răspuns:

Poți să folosești o gamă întreagă de creioane sau poți folosi 2-3. Pentru umbre/zone închise folosește creioane din gama B - de la 5B până la 8/9B. Găsești la o librărie obișnuită 8B-uri. 9B-uri sunt făcute doar de Cretacolor din câte știu, dar nu e o diferență prea mare între 8 și 9B.
Creioanele din gama B sunt mai închise și mai moi decât HB-urie sau H-urile. Prin urmare, poți să le întinzi ușor cu un șervețel ca să creezi umbre. Nu întinde niciodată grafitul cu degetul, grăsimea de pe mâini distruge hârtia în timp.

HB-urile nu ți le recomand pentru că trebuie să apeși foarte tare dacă vrei să-ți iasă negru/gri închis, și sunt foarte tari.

Pentru detalii, cum ar fi genele, folosește creioane mecanice.

H-urile poți să le folosești pentru suprafețe mai mari cum ar fi fundalul.

Poți folosi și cărbune - există două feluri: presat și nepresat. Ăla presat, sau prelucrat, este mai tare (mult mai tare) decât cel neprelucrat. În general îl găsești sub formă de mine sau o bucată mai mare, cilindrică. Cel nepresat îl găsești sub formă de bețe, și este foarte moare, și, de obicei, mai "negru" decât cel nepresat. Cărbunele îl găsești și sub formă de praf, într-un borcănel sau sticluță. Costă cam 30RON, dar n-ai nevoie de el decât dacă lucrezi pe suprafețe mari, gen A3/A2 și îți trebuie pentru fundal.

Totuși, nu contează atât de mult materialele cât contează tehnica. Dacă mai ai întrebări, feel free to ask here. big grin

1 răspuns:
| Aleka99 explică:

Multumesc Catherinewinking