| Aleka99 a întrebat:

As vrea sa stiu ce tipuri de creioane pot folosi in realizarea unor portrete realistice.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Creieras17 a răspuns:

Buna! Creioanele HB sunt cele mai bune pentru desen. E mediu.
Creioanele H sunt tari, adica lasa pe hartie o urma fina, abia vizibila.
Creioanele B sunt foarte moi, adica mai negre.
Dar poti achizitiona mai multe tipuri pentru a le folosi la umbrehappy.
Ma bucur ca te-am putut ajuta.
B

1 răspuns:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Da,cum a zis si Creieras17, creioane HB sau creioane B, de la 1B pana la 8B(1B fiind cu mina tare, si scazand pana la 8B, care o are cea mai moale, fiind bun pentru umbre).Ti le recomand pe cele de la Koh-I-noor Hardtmuth.