| Cătălina_6063 a întrebat:

Asemănări şi deosebiri între viaţa de acum şi viaţa din timpul lui Nicolae Ceauşescu. Cum era mai bine atunci sau acum? Argumentaţi-vă răspunsul
[Fundă]

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ce era bine atunci:
-siguranta locului de munca
-siguranta pe strazi
-asigurarea unui loc de munca
-autoritatea legilor
Ce era rau:
-lipsa libertatii de a gandi si spune altceva decat prevedeau normele comuniste
-sacrificiile pe care trebuia sa le faca populatia in numale achitarii unor datorii ce pareau interminabile:lipsa carnii, a oualor, atot ce insemna aliment de baza; in rafturi nu gasai decat conserve de mazare si fasole
-cenzura pentru creatia artistica
-indoctrinarea copiilor incepand chiar de la gradinita
-nesfarsitele defilari ce proslaveau regimul
-cultul personalitatii conducatorilor
-programele tv de doar 2 ore
-intreruperea curentului electric orase si sate ramase in bezna ore intregi, s. a. m. d.
Ce e bine acum:
-libertatea cuvantului
-libertatea de a circula
-indestulare cu produse de tot felul
-libertatea de a te stabili in orice mare oras al tarii
-lipsa cenzurii
-existenta mai multor partide
Ce este rau acum:
-prabusirea sistemului de invatamant
-cresterea delincventei
-nesiguranta locului de munca
-aparitia unei noi categorii:imbogatitii prin spolierea averilor tarii
-promovarea de catre politiceni a interesului propriu in dauna celui general
-lipsa de autoritate a legilor precum si coruptabilitatea celor pusi sa le aplice, s. a. m. d.
-

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Ca sa intelegi cind era/este mai bine ar trebui sa citesti "1984-George Orwell"(un Jules Verne al epocii ce urma sa se nasca);"La inceput a fost sfarsitul-Adriana Georgescu";"Patimile dupa Pitesti, Paul Goma". ca sa dau doar citeva titluri. Voi chiar veti crede ca sunt carti SF, dar din pacate sunt PREA adevarate.Ma bucura perceptia voastra!

Abh
| Abh a răspuns:

Atunci aveai bani( tot romanul avea un loc de munca si o locuinta) dar nu aveai ce cumpara cu ei, hrana era rationalizata. Acum ai ce cumpara dar nu sunt bani, trebuie sa-ti cumperi locuinta ( daca ai cu ce) si sa te rogi sa nu-ti pierzi locul de munca( cine are).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@April merita fundita. A dat cel mai complex raspuns.
Nu cred ca se mai poate adauga vreo ceva, in afara de cititul cartilor date ca exemplu de @georgesur.
Bafta`!

| NoKidding a răspuns:

Eu nu l-am apucat pe Ceasca... dar din ce imi spune tata(ca atunci aveai ce sa mananci, ca atunci aveai o casa, un servici) eu zic ca era mai bine atunci.

| GrEeNHeArT a răspuns:

Dupa parerea mea si din cate am auzit si eu pe la unii oameni mai invarsta, e ca a fost bine si atunci unele lucruri pe care le facea. ca de exemplu. nu er om care sa nu aiba o casa sau un loc de munca. si acum o multime e oameni stau in strazi si cersesc. dar nu era bine atunci pentru ca oameni nu aveau voie sa vorbeasca despre religie sau sa mearga la biserica si a demolat multe biserici ...deci unele lucruri care ne lipsesc acum inainte nu lipseau si ce lipsea pe vremea lui Ceausescu avem acum...