Ateliere de Astrologie, Filozofie, Istoria Cuplului și Cultură Japoneză

Fii activ și vino în luna Mai la Fundația Calea Victoriei să afli cum a evoluat idea de cuplu în Europa, să decoperi cum filozofia îți poate influența viața în bine, să explorezi universul psihologiei, să înțelegi tainele istoriei astrologiei, să te bucuri de frumusețea și de simplitatea culturii japoneze și să îți exersezi abilitățile de comunicare prin teatru.

Iată noutățile tentante ale lunii Mai:

- MARȚI, 3 MAI - ora 19:00 - FILOZOFIA: Exercițiu pentru o viață cu sens

Dacă esti pasionat de conversațiile inteligente și de ideile marilor gânditori, participă la acest curs unde, împreună cu Mario Barangea, vei descoperi importanța și frumusețea filozofiei din mai multe perspective: ca artă, ca terapie, ca pedagogie și ca metodă de autocunoaștere.

- MIERCURI, 11 MAI - ora 19.00 - O ISTORIE A CUPLULUI: Dragoste, căsătorie și aventură

Un curs seducător susținut de istoricul Monica Neațu, care va povesti despre jocurile amoroase, iubire, seducție și despre cuplurile celebre. Vei fi surprins să afli că multe dintre obiceiurile contemporane au o istorie lungă, că amorurile romantice nu au fost aşa cum ni le imaginăm noi şi că ideea de cuplu este în permanentă transformare.

- JOI, 12 MAI - ora 19.00 - Introducere în PSIHOLOGIA INCONȘTIENTULUI

Pe parcursul atelierul vei descoperi impactul pe care psihologia inconștientului îl are în modul în care ne percepem și vei înțelege importanţa emoţiilor, a comunicării și a conștientizării dorinţelor reprimate. Psihoterapeutul Ștefania Gubavu te va ajuta să înțelegi căile de explorare și de valorificare a inconștientului.

- JOI, 19 MAI - ora 19.00 - INTRODUCERE ÎN ASTROLOGIE: Antichitate, Renaștere și Modernitate

Încă din Antichitate oamenii au fost fascinați de lumea celestă și au încercat să descifreze misterul vieții cu ajutorul corpurilor cerești. Cercetătorul Cristian Vechiu, pasionat de istoria ideilor şi spiritualitate, îți propune să lași în urmă prejudecățile asociate adesea astrologiei și să înțelegi cum a fost ea imaginată și teoretizată, din Antichitate până în prezent.

- MIERCURI, 25 MAI - ora 19.00 - CULTURA JAPONEZĂ: între tradiție și modernitate

Samurai, gheişe, călugări zen şi temple pe de o parte, Hello Kitty, Mario, j-rock şi anime pe de altă parte – unde începe şi unde se termină cultura fascinantă a Japoniei? Împreună cu Alice Teodorescu, cercetător pasionat de lumea niponă, vei pătrunde în fermecătorul univers japonez și îi vei înțelege paradoxurile.

- LUNI, 30 MAI - ora 19.00 - ATELIER DE TEATRU: Improvizație pe text la prima vedere

Bucură-te de experiențe noi la acest atelier de teatru unde buna dispoziție, jocul și relaxarea sunt regulile de bază. Actrița Smaranda Caragea te va ajuta să îți înfrunți timiditatea, să te exprimi liber și să câștigi încredere în tine. Îți vei antrena și dezvolta capacitatea introspectivă, analiza, creativitatea, imaginația, spiritul intuitiv și comunicarea.

Înscrie-te la contact@victoriei.ro și participă la atelierele noastre incitante, pe parcursul cărora vei putea stabili un dialog viu și creativ atât cu lectorii noștri inteligenți și simpatici, cât și cu ceilalți cursanți.

2 răspunsuri:
| GolopențaAdrian a răspuns:

Is bune atelierele acestea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O idee foarte buna, stralucita chiar, castigatorii acesui concurs vor fi probabil foarte incantati sa participe la aceste ateliere in cadrul carora se vor distra, relaxa, cunoaste oameni noi si isi vor imbogatii cultura generala si de ce nu satisface o dorinta aceea de a cunoaste si a calatori.
Frumos!