| WeAreLegion a întrebat:

Ati avut vreodata o experienta psichedelica,daca da, ce ati invatat din ea?

10 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Iar acum toți vor avea impresia că te-ai referit la droguri laughing

| TheAce a răspuns (pentru Wøodenpints):

PSIHEDÉLIC, -Ă adj. 1. Care face manifest psihicul, care dezvăluie psihicul (mai ales prin drogare). 2. (Despre muzică) Inspirat de efectele vizuale sau sonore produse asupra omului de droguri. [Cf. fr. psychédélique, it. psichedelico, engl. psychedelic < gr. psyche – spirit, deloun – manifestare].

Faptul ca asculti Pink Floyd nu te face sa ai ''o experienta psihedelica'', chiar daca intr-adevar, psihedelismul poate fi in cazuri extreme substituit, cu mentiunea ca efectele vor fi evident mult mai soft.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TheAce):

Iar tu chiar ai impresia că eu habar nu am ce înseamnă psihedelic.

| Niiiicu a răspuns:

Nu

| WeAreLegion explică:

Mai bine nu intrebam, habar nu aveti ce e aia!

| TheAce a răspuns (pentru WeAreLegion):

E psihedelic, de la psihedelism, nu ''psichedelic'' si nu cred ca e genul de intrebare la care lumea sa iti raspunda in graba pe site (eu unul m-am mirat sincer sa aflu ca cei care au raspuns stiau ca este o consecinta a consumului de droguri sa halucinogene). Acum, normal ca reactiile ''trebuie sa fi posedat'' sunt mai mult decat exagerate, in conditiile in care vorbim de o reactie normala pe care halucinogenele o dau (viziuni, stare sufleteasca specifica ce se caracterizeaza printr-un spectru color si sonor pe care il interpretezi diferit, in fapt starea specific psihedelica). Totusi, daca ai impresia ca psihedelismul se atinge prin ascultarea trupelor specifice, Pink Floyd, Velvet Underground etc atunci te inseli.

| diamondsonmytongue a răspuns:

Hei, da.
Nu-ti pot spune cu exatitate ce am invatat din ea, dar iti recomand sa ai si tu una si sa vezi ce poti sa scoti din experienta ta.
Bafta!

| Beib_Dizzy_1998 a răspuns:

Trebuie sa fii prea posedat.

| Wendego a răspuns:

Da ia zi cum ai reusit sa ai o experienta psihedelica?
Prea multe etnobotanice?happy

| diamondsonmytongue a răspuns (pentru Wendego):

Dragul/Draga mea, experienta aceasta nu are nicio legatura cu etnobotanicele. Nu am idee de ce ai raspuns asta, fara macar sa citesti sau sa intrebi pe cineva ce inseamna asta. Daca esti interesat sa reusesti si tu, iti recomand LSD si probabil ti-as mai recomanda sa nu fi sarcastic cu o persoana ce a intrebat ceva mult mai interesant decat raspunsul tau.