| IrisMisaki21 a întrebat:

Ati incercat sa faceti ritualuri/incantatii Voodoo? Chiar functioneaza? thinking

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Omule, unde se practica aceste incantatii? In primul rand in Haiti, o tara extrem de corupta, saraca si inculta. Pe aceeasi insula e si Republica Dominicana, pentru o tara sudamericana e chiar bine, cum treci granita in Haiti mizerie crancena. La ce le folosesc incantatiile, sacrificiile, banii pe care ii dau la vrajitori? Ca sa fie polul mizeriei si disperarii? In masura mai mica, se practica in Caraibe, tari sarace si corupte care nu s-ar descurca fara un ajutor extern copios. Cred ca eficienta practicilor Voodoo reiese clar din ce ti-am spus.

| IrisMisaki21 explică (pentru minrest):

Ai dreptate, asa e. Nu cred in asa ceva, doar sunt unele persoane care sunt atat de convingatoare ca acest lucru e adevarat incat intri intr-o stare de confuzie, si doar voiam sa vad realitatea.

| Iunix a răspuns:

Nu, nu am încercat, nu am chiar atâtea probleme încât să cad în nebunie. Cum ar putea niște incantații ( cuvinte, sunete, vibrații ale aerului ) să funcționeze, să facă ceva? De exemplu, că tot s-a difuzat la televizor. Au fost oameni creduli, naivi ca să ni zic dea dreptu fraieri care s-au dus la „ vrăjitoare " ca să le scape de blesteme, să le ghicească viitoru etc. Pentru a realiza aceste lucruri vrăjitoarele rostea diferite incantații și practicau diferite ritualuri, ok, prostu, pardon, clientul era stors de bani, se ducea acasă, aștepta câteva zile și surpriză, vraja, incantațiile, ritualurile nu au funcționat, m întreb de ce -_-. Apoi, fraierii s-au dus la poliție să reclame vrăjitoarele, asta e, prostia se plătește.

Deci, ritualurile nu funcționează.

| IrisMisaki21 explică (pentru Iunix):

E o prostie, stiu. Au noroc cei care se cred vrajitori deoarece fac bani pe seama celor care cred in asta. (nu stiam cu adevarat care e realitatea, curiozitatea e de vina -_-)

| Felissa13Eden a răspuns:

Am facut vara trecuta incantatii pe plaja, noaptea.Merg in proportie de 50%, nu stiu cum sa explic, dar merg. laughing

| IrisMisaki21 explică (pentru Felissa13Eden):

Pe bune? Cam putin 50% laughing

| Pizzaislife a răspuns:

Nu am incercat dar sunt sigura ca nu functioneaza

| Aika十六 a răspuns:

Functioneaza, depinde de cat crezi in ele. Dar problema ar trebui sa fie care este pretul platit pentru practicile astea.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Aika十六):

Prețul plătit este timpul pierdut aiurea și prostia.

| TeddySmoker a răspuns:

Cum... cum e sa ai un nivel de inteligenta atat de scazut incat chiar te intrebi asa ceva? : )

| IrisMisaki21 explică (pentru TeddySmoker):

Nu cred in asa ceva, dar ma gandeam ca cineva a incercat si m-ar convinge ca, chiar e adevarat... (nu e vorba de inteligenta.)